Z czego wynikają takie problemy z jelitami?

Witam, mam problemy związany z jelitami. Od kilku miesięcy zauważyłem u siebie zwiększony apetyty na słodycze, wzdęcia, gazy, czasem nudności, problemy z wydalaniem, brzydki zapach z ust oraz samej skóry, po zjedzeniu nawet kanapek brzuch rośnie i czuje się ociężały jakbym zjadł porządny obiad, jestem również ciagle ospały. Niecały miesiąc temu po konsultacji z gastrologiem stwierdził, ze to h.pylori, mam 3 antybiotyki ktore będę jeszcze brał przez 2 tygodnie, ale nie widzę żadnych zmian. Czy w takim razie może być to coś innego?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniał Pan, czy było wykonywane badanie endoskopowe wraz z pobraniem wycinka błony śluzowej, aby upewnić się, co do zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Ponadto, czy była przeprowadzona inna diagnostyka pod kątem chorób jelit.

W pierwszej kolejności należałoby wykonać więcej badań, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia przewodu pokarmowego. Zalecamy zatem oznaczenie pełnej morfologii wraz z CRP, poziomu prób wątrobowych, lipazy, amylazy, glukozy, insuliny, kreatyniny, a także ogólnej analizy kału, również pod kątem obecności krwi utajonej.

Możliwe, że obecne problemy mają charakter czynnościowy i związane są z nieprawidłowa pracą dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jak i trawieniem. Ponadto można również spróbować wykonać gastroskopię i kolonoskopię, żeby mieć pełniejszy obraz sytuacji.

Opisane dolegliwości mogłyby sugerować występowanie chorób zapalnych jelit, między innymi celiakię, czy chorobę Leśniowskiego – Crohna. Jednakże tylko pełna diagnostyka pozwoli na postawienie właściwej diagnozy.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wszystkich wyników zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/czym-objawiaja-sie-choroby-przewlekle-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.