Bardzo proszę o interpretację wyniku badania rtg klatki piersiowej i innych badań
Przyznam, że jestem mocno zaniepokojona. Jestem kobietą, mam 48 lat. Ogólnie czuję się dobrze. Mam "od zawsze" kłopoty z pobolewaniem brzucha po lewej stronie, pod żebrami. W wieku ok. 20 lat miałam wrzód na dwunastnicy - wyleczony. Nie tak dawno, ok. 3 lat temu, robiłam badanie USG brzucha (właśnie podczas pobolewania) - wszystko było okej. Obecnie, różne badania były mi potrzebne, ponieważ wybieram się do szpitala na usunięcie macicy z powodu mięśniaków. Oto wyniki badań, które robiłam: kreatynina - 1,06 mg/dl; Na - 139; K - 5,3; Ca - 1,23; WBC - 6,7; RBC - 4,87; HGB - 13,8; HCT - 42,4; PLT - 336; PCT - 272; MCV - 87; MCH - 28,4; MCHC - 32,6; RDW - 12,9; MPV - 8,1; PDW - 16; LYM - 41,2%, MON - 5,4%; GRA - 53,4%; OB - 11. TSH - 1,42. Opis RTG klatki piersiowej: "W górnym obwodowym polu płuca prawego malutki cień raczej pseudoguzkowy, naczyniowy. Zagęszczeń miąższowych nie uwidoczniono. Serce i aorta w granicach prawidłowych. Mały zrost opłucnowo-przeponowy po stronie lewej. Niewielka prawoboczna skolioza kręgosłupa Th w odcinku środkowym." Dodam jeszcze, że w 2000 r. miałam usunięty dysk L4-L5. Bardzo dziękuję z góry za pomoc.

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Droga Pani!
Wynik badania rentgenowskiego klatki piersiowej poza małymi odchyleniami, bez znacznego znaczenia klinicznego, niestety, ale nie wskazują na przyczynę dolegliwości bólowych. Mały zrost opłucnowo-przeponowy odpowiada przebytemu prawdopodobnie procesowi zapalnemu w tym rejonie ciała - zapalenie płuc z odczynem opłucnowym, przejście procesu zapalnego z trzustki itp. Niestety nie uda się teraz ustalić etiologii na podstawie tego badania.
To, co mnie zaniepokoiło w Pani badaniach, dotyczy poziomu kreatyniny, który wynosi 1,06 mg%. Pozwoliłem sobie wyliczyć przesączanie kłębuszkowe (GFR - wskaźnik czynności nerek), który wynosi 55 ml/min/1,73m2 i świadczy o 2 stopniu przewlekłej choroby nerek. Proszę zwrócić na to uwagę lekarzowi prowadzącemu przy kolejnej wizycie. Konieczna jest dalsza diagnostyka i wprowadzenia odpowiedniego leczenia: dietetycznego i farmakologicznego.
Inne wyniki są prawidłowe.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.