Biegunka 2,5 godziny po zażyciu tabletki

Witam! Mam dylemat w związku z jedną tabletką. Zaczęłam przyjmować kolejne opakowanie tabletek ********* 25 lutego. W pierwszym tygodniu, niestety, byłam przeziębiona i zażywałam popularne środki przeciw grypie oraz tabletki do ssania na kaszel, jak i lek działający przeciwalergicznie. Wypiłam także kilka (jakieś 4 szklanki) mieszanki przeciwgrypowej z cytryny, czosnku, miodu i wody - duża ilość witaminy C. Słyszałam, że zbyt duża ilość jest nie wskazana przy zażywaniu tabletek. Czy te działania mogły wpłynąć na zabezpieczenie? Oraz druga rzecz. W drugim tygodniu 7 marca 2,5 godziny po zażyciu tabletki dostałam jednorazową biegunkę, dodam, że najpierw zażyłam tabletkę, a zaraz potem zjadłam obiad (m.in. szpinak), który ją zapewne wywołał, więc pewnie tabletka ,,poszła razem z obiadkiem" . Wszystkie dni wcześniej prawidłowo zażywałam tabletki i przez kolejne dni tak samo prawidłowo. Odchylenie najwięcej pół godziny. Nie zażywałam dodatkowej tabletki. Przez kolejny tydzień od ,,utraty" stosowałam stosunek przerywany, dopiero po upłynięciu tygodnia kochałam się z chłopakiem z wytryskiem we mnie. Czy brak tej jednej tabletki może wywołać owulację? Jak bardzo wchłania się tabletka przez 2,5 godziny? Może nie ma powodu do obaw? Czy jest mocna szansa, że mogę być w ciąży? Wychodzę z założenia, iż lepiej zadać głupie pytanie, niż potem głupio robić, czy się głupio stresować :] Pozdrawiam :) Julianna

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki przeciw przeziębieniu i dieta bogata w witaminę C nie wpływają na skuteczność doustnej antykoncepcji. Nie musi się też Pani martwić, co do możliwości zajścia w ciążę po biegunce. Najprawdopdoobniej tabletka zdążyła się wchłonąć lub też nie opuściła jeszcze żołądka i bliższego odcinka jelita cienkiego. Ponadto zastosowała Pani rodzaj dodatkowego zabezpieczenia - stosunek przerywany. Gdyby jednak nie pojawiło się krwawienie z odstawienia w ciągu 7 dni po przyjęciu ostatniej tabletki, powinna Pani wykonać test ciąży przed rozpoczęciem kolejnego blistra. Ryzyko takiej sytuacji jest jednak znikome.

Pozdrawiam!