Biegunki i zaparcia przy ZJD

Witam. Mam 21 lat. Zacznę od tego, że w lipcu 2014 roku poszedłem do lekarza rodzinnego z bólem brzucha, który wykonał badania krwi wysły one bardzo dobrze. Stwierdzono Zespół Jelita Drażliwego i zapisał mi duspatalin retard. W sierpniu 2014 roku ból się powtórzył okazalo sie ze to wyrostek, który mi usunięto. Po 1,5 roku przerwy ból się powtórzył, ból nie jest silny lecz uciążliwy występujący w podbrzuszuboraz lekko bolą mnie plecy u dołu. Miewam biegunki na przemian z zaparciami. Czy to IBS ?

Aby ewidentnie potwierdzić, że to czynnościowe zaburzenia jelit należy wykluczyć morfotyczne przyczyny dolegliwości czyli włączyć diagnostykę czyli wykonać kolonoskopię lub i ewentualną gastroskopię (do rozważenia też USG jamy brzusznej). Najlepiej z tymi problemami skonsultować się bezpośrednio z gastroenterologiem.