Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból z tyłu głowy: co to oznacza?

Witam, Mój problem polega na tym ze od kilku dni mam ciągły ból z tyłu głowy. Co jakiś czas zatykają mi się uszy i mniewam duszności. Byłem u lekarza, ale powiedział, że przejdze samo. Czasami też mam odruchy wymiotne. Co to może być? Dodam też ze od kilku lat lecze się na nadciśnienie. Biorę tabletki Nebilet 5 mg po pół tabletki dziennie i ciśnienie mam w normie. Czy powinienem zrobić jakieś badania? Nie wiem za bardzo od czego mam zaczać. Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić z moim problemem czy wcześniej mam robić jakieś wyniki ?.Będe wdzięczny za szybka odpowiedź Dziękuje i pozdrawiam.  
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Jest wiele przyczyn takiego bólu głowy, jaki Pan opisuje. Na wstępie zaznaczę, że dalsza diagnostyka jest niezbędna i należałoby wykonać podstawowe badania w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, więc jeżeli objawy nie ustępują proszę niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.
Bólu zlokalizowanego z tyłu głowy nie należy lekceważyć. Chociaż najczęstsze jego przyczyny są niegroźne i związane z nieprawidłowym trybem życia, np. brak snu, przepracowanie, omijanie posiłków, czy też z przeziębieniem - to czasami może być zwiastunem bardziej poważnych chorób.
Lista przyczyn, które mogą powodować u Pana opisane objawy, jest bardzo długa. Poniżej podaję te, które należałoby wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności:
nadciśnienie tętnicze, które jako pierwsze powinno zostać wykluczone
migrenowe bóle głowy, które łączą się często z objawami dodatkowymi jakie pan opisuje (zaburzenia widzenia, wymioty, nietolerancja hałasu) -  zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa -  utrzymywanie głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas (praca przed komputerem, prowadzenie samochodu) -  zapalenie zatok, chociaż nie jest to charakterystyczna lokalizacja -  napięciowe bóle głowy związane ze stresem nadużywanie alkoholu i palenie papierosów
Proszę potraktować poważnie swoje dolegliwości i wspólnie z lekarzem postarać się dociec ich przyczyny.
Pozdrawiam serdecznie.

 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu głowy. Diagnostyką bólu głowy zajmuje się głównie neurolog, jednak jeśli diagnoza jest dość prosta, może ją postawić lekarz rodzinny. W diagnostyce bólów głowy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski: Kiedy zaczął się ból głowy? Jak mocny jest on na skali od 1 do 10? Czy wybudza w nocy? Jaki ma charakter? (pulsujący, kłujący, uciskowy) Czy nasila się po pochyleniu do przodu? Czy występuje napadowo? Ból głowy z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem. Ważne jest tutaj jakiego rzędu ma Pan wartości ciśninia. Czy są to wartości ponad 200 mmHg? Ból głowy związany z podwyższeniem ciśnienia występuje głównie rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest z reguły najwyższe i jest to ciągły ból w okolicach potylicy. Pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Przy bardzo wysokich wartościach ciśnienia trzeba rozważyć rozszerzoną diagnostykę i poszukać rzadkich jego przyczyn. Przy występowaniu bólu głowy w potylicy warto zawsze zmierzyć ciśnienie tętnice i jeśli jest ono zbyt wysokie, zmodyfikować jego leczenie - to może zrobić lekarz rodzinny. Często zdarza się, że trudno jest dobrze zlokalizować ból głowy. Ból moze np. promieniować na tył głowy od zęba lub zatok. Ból związany z zapaleniem tętnicy skroniowej również może promieniować do tyłu głowy. Niektóre objawy, kóre Pan opisuje przypominają objawy towarzyszące migrenie, jednak wtedy ból jest najczęściej jednostronny i pulsujący. Bólu głowy na pewno nie należy lekceważyć, bo może on być przyczyną poważnych chorób. W Pana przypadku na pewno bardzo ważny jest pomiar ciśnienia krwi za każdym razem, przy występowaniu tego rodzajów bólu głowy. Lekarz może też, po odpowiedniej diagnostyce, zlecić leczenie przeciwbólowe lub, w przypadku migreny, profilaktykę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety