Co mogą znaczyć zimne i sine stopy, wypadanie włosów oraz zawroty głowy?

Witam mam takie pytanie mam zimne i sine stopy i ręce robi a mi się siniaki samoistne wypadają mi strasznie włosy codziennie jestem blada na twarzy mam zawroty głowy i brak apetytu A nie raz zdarza się nawet stracić przytomność.

Redakcja abcZdrowie

Witam, objawy, które Pani wymienia są bardzo niepokojące, sugeruję niezwłoczne skontaktowanie się z internistą w celu wszczęcia diagnostyki. Pierwszym, co nasuwa się, sądząc po Pani symptomach, jest anemia. Na pewno warto zacząć od podstawowej diagnostyki, to jest morfologii krwi z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny oraz witaminy B12. Oczywiście potwierdzenie niedokrwistości będzie oznaczało leczenie – a to niestety jest żmudne, długie i często nieefektywne, jeśli nie zostanie odnaleziona przyczyna tego schorzenia. Anemia to stan patologiczny, w którym we krwi chorego jest niedostateczna ilość hemoglobiny, hematokrytu i erytrocytów. Najczęściej występującą postacią anemii jest niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza i daje właśnie takie objawy, jak te opisane przez Panią – omdlenia, wypadanie włosów, osłabienie, uczucie zimna. Proszę zapoznać się z artykułem, odnajdzie tu Pani dokładną charakterystykę tej choroby: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii. W przypadku tego typu anemii suplementuje się żelazo, ale też niezwykle ważna jest dieta. Zimne dłonie i stopy również mogą być spowodowane niedokrwistością, ale czasem są symptomem innych, poważnych schorzeń, np. związanych z zaburzeniami krążenia lub układu oddechowego. Jeśli jest Pani zainteresowana, ten artykuł wymienia potencjalne schorzenia objawiające się zimnymi kończynami: https://portal.abczdrowie.pl/zimne-rece-i-stopy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.