Co oznacza taki opis badania wątroby i trzustki?

Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi zwłóknieniami w miąższu. Innych zmian ogniskowych w trzustce nie stwierdzono. Śledziona niepowiększona o równomiernej echogeniczności bez zmian ogniskowych.
MĘŻCZYZNA, 53 LAT ponad rok temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niewielkie zmiany w trzustce w postaci zwłóknień miąższu mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki, choć nie sposób tego jednoznacznie określić tylko na podstawie przytoczonego przez Pana opisu badania. PZT jest jednak jedną z chorób, która może prowadzić do pojawienia się zmian w obrębie tego narządu – chodzi o zwapnienia czy właśnie zwłóknienia, które w konsekwencji w pewnym stopniu upośledzają funkcje trzustki. Wówczas przesłanką do wykonania badań są przede wszystkim nawracające, niekiedy silne bóle w nadbrzuszu czy biegunki tłuszczowe.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/chora-trzustka-objawy-leczenie.

Z kolei hiperechogeniczność wątroby nie musi oznaczać żadnej patologii, ale może być oznaką występowania w narządzie zwłóknień czy zwapnień, a także wskazywać na stan zapalny. W tym wypadku także w interpretacji wyniku badania należałoby się posiłkować również historią choroby czy zgłaszanymi przez pacjenta dolegliwościami. Nieco podwyższona, jednorodna echogeniczność wątroby może także wskazywać na I stopień niewielkiego stłuszczenia wątroby.

W przypadku obu zaburzeń – i PZT, i stłuszczenia wątroby istotne jest podjęcie leczenia, którego podstawą jest wyeliminowanie czynników potencjalnie niebezpiecznych – alkoholu, papierosów, produktów tłustych i wysoko przetworzonych.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/stluszczenie-watroby-przyczyny-grupa-ryzyka-objawy.

O wynikach badań proszę porozmawiać z lekarzem, który je zlecił – tylko on może zadecydować o wdrożeniu leczenia lub pogłębieniu diagnostyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty