Co oznacza taki poziom neutrocytów?

Witam Serdecznie. Od czerwca 2021 lub dłużej mam niski poziom neutrocytów. NEU 1.12 / NEU 1.46 / NEU 1.54 / NEU 1.82 / NEU 1.13. Do wszystkich badań norma Neutrocytów to 2.00-7.00. Śledziona wielkości granicznej 126mm. RTG klatki czysto. Reszta badań OB, CRP, LDH, Mocz, RF, ALT, i AST zawsze wzorowo. Zaznaczam, że od roku 2009 moje neutrocyty zawsze były na granicy normy. W najlepszym badaniu jakie znalazłem wynosiły 2.20. Moje życie było pełne stresów, depresji i monotonnej diety w dodatku posiłki popijałem herbatą i kawą. W czasie pandemii poziom stresu jeszcze bardziej urósł. Zacząłem żyć sterylnie jak w laboratorium, owoce i warzywa myłem płynem do naczyń. Oczywiście płyn zmywałem. I tu pierwsze pytanie czy to mogło mieć wpływ na poziom neutrocytów ? Obecnie czuję się świetnie, przeziębienia łapię raz-dwa razy w roku, węzły chłonne nie powiększone, ciśnienie tętnicze w normie. Przyjąłem 3x dawki Pfizer. Mam hipochondrię i jestem tak zestresowany obecną sytuacją, że nie mogę normalnie funkcjonować. Mam czarne myśli i czuję się jedną nogą na drugiej stronie... Po 10 latach depresji i stresu nie mam siły na "jakąś" walkę o życie czy ciężką chorobę. Czy poziom moich neutrocytów to coś poważnego ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój o stan swojego zdrowia. Dzięki temu, że wykonuje Pan regularnie pewne badania, można prawdopodobnie wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Analizując liczbę neutrocytów, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiły one poniżej normy referencyjnej, jednak nie jest to aż tak gwałtowny spadek, który wskazywać by mógł na konkretne jednostki chorobowe. Zazwyczaj obniżona wartość neutrocytów mogłaby wskazywać na spadek odporności oraz przebyte lub trwające infekcje wirusowe. Czasami taki spadek mógłby być związany z chorobami zakaźnymi oraz autoimmunologicznymi, na przykład schorzeniami tarczycy.

Jednakże biorąc pod uwagę opisane przez Pana objawy oraz odczucia, warto by było skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Możliwe, że występująca depresja oraz stany lękowe o swoje zdrowie zaostrzyły nerwice lękową. Zwiększony strach o swoje życie może powodować odczuwanie wielu różnych dolegliwości, które nie mają swojego uzasadnienia w istnieniu konkretnej choroby somatycznej.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/hipochondria

https://portal.abczdrowie.pl/neutrocyty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.