Czy ból brzucha może być spowodowany nerwami?

Dzień dobry mam pytanie, cały dzień mam dziwne przelewanie w brzuchu rano miałam dość luźne stolce, teraz doszły wzdęcia i kłujący ból brzucha po prawej stronie ale promieniuje ten ból na cały brzuch. Jestem osoba z niskim ciśnieniem, dziś miałam 89/69 puls 83 czasem wyszły ponad 90. Jestem osobą stresującą się i ostatnie 3 dni były dla mnie bardzo napięt, stresowe. Dodam ze mam końcówkę miesiączki. Mam 168 wzrostu i wazę 52kg. Czy ból brzucha moze być spowodowany nerwami? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście, jak najbardziej ból brzucha może mieć związek z nerwami i najprawdopodobniej tak jest w Pani przypadku, zwłaszcza, że wspomina Pani o napiętych i stresujących dniach.

Stres ma ogromny wpływ na pracę układu pokarmowego. Lęki, silne emocje, napięcie emocjonalne – to wszystko sprawia, że żołądek staje się ściśnięty. Towarzyszyć mu mogą wzdęcia, przelewanie w żołądku, biegunka lub mdłości.

Takie objawy pojawiają się w przypadku nerwicy jelit, często utożsamianej z zespołem jelita drażliwego. Aby mieć pewność, że objawy są skutkiem stresu należy jednak przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku. Proszę udać się do lekarza rodzinnego bądź gastroenterologa. Po wykluczeniu przyczyn medycznych pomocna może okazać się psychoterapia.

Więcej informacji na temat nerwicy żołądka i jelit znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.