Czy picie energetyków podczas leczenie jest wskazane?

Mam 20 lat i dopiero zaczęłam leczyć anemię. Przyjmuje żelazo na receptę w postaci tabletek do ssania i chciałabym się dowiedzieć czy picie energetyków podczas leczenie jest wskazane? Czy zaszkodzi mi picie ich?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

spożywanie energetyków nie jest wskazane, zwłaszcza w trakcie leczenia anemii. Zarówno wszelkie napoje energetyczne, jak i kawa czy herbata wypłukują żelazo z krwi, dlatego są zakazane w diecie osoby zmagającej się z anemią. Niewskazany jest również alkohol.

Proszę więc odstawić energetyki. W przeciwnym wypadku leczenie może nie być efektywne.

Podczas leczenia anemii ważne jest nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, ale również zadbanie o codzienny jadłospis. Powinny znaleźć się w nim produkty bogate w żelazo, witaminę C, kwas foliowy, cynk, molibden, witaminę E czy witaminy z grupy B. Do picia zalecana jest woda mineralna, mleko, świeże soki czy ziołowe napary.

Szczegółowe informacje na temat żywienia podczas anemii znaleźć można również w jednym z naszych artykułów pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-dieta. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.