Czy plamienia i brak okresu to skutki zbyt szybkiej zmiany tabletek?

Witam, otóż mam problem... Brałam 2 lata pewne tabletki i podczas ostatniego listka, około 6 dni do końca listka, dostałam ciemnobrunatne plamienia z odrobiną krwi..Zaniepokoiło mnie to i poszłam do lekarza - niestety, ten był wyjątkowo niemiły i powiedział, że nie może nic zrobić, tylko mi powiedzieć, że mój organizm domaga się zmiany tabletek...). Więc poszłam do innego, zapisał mi nowe tabletki 24+4. Mam je wziąć po skończeniu tych starych (21 plus 7 dni przerwy) i w pierwszym dniu okresu... skończyło się opakowanie starych. Mijają 4 dni, plamienia mam nadal - takiego "typowego mocnego okresu" - brak. I niestety 2 dni po skończeniu tabletek plamienie było na tyle mocniejsze i pomyślałam, że to okres i już wzięłam nowe tabletki i je biorę od 3 dni, a mocnego okresu nadal brak (na pewno wzięłam je zbyt szybko) - plamienie jest - czy szybsze wzięcie nowych tabletek mogło powstrzymać krwawienie? Czy mogę być w ciąży? Lub czy może to oznaczać jakieś zmiany typu mięśniak lub nadżerka? Jestem bardzo zaniepokojona... Dodam, iż mam od 2 miesięcy dietę i często piję wodę z octem jabłkowym itp. (ale wątpię, by to miało jakieś znaczenie), ale wolałam napisać wszystko. Będę wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie wiem, co konkretnie lekarz miał na myśli, mówiąc, że powinna Pani zacząć nowe opakowanie w pierwszym dniu krwawienia. W zasadzie byłoby to możliwe dopiero w kolejnym cyklu... Lekarze nie rozróżniają plamień od krwawień, które występują w czasie typowym dla miesiączki. Miesiączka to miesiączka, niezależnie od tego jak jest obfita...

Aby działanie antykoncepcyjne było pełne, powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie najpóźniej 7 dni po ostatniej tabletce. Rozpoczęła je Pani wcześniej, więc działanie antykoncepcyjne powinno być pełne. Krwawienie powinno stopniowo ustępować, gdyż przyjmuje Pani hormony, które blokują krwawienie (dlatego można przesuwać okres tabletkami).

Oczywiście krwawienia mogą wynikać z innych przyczyn (m.in. nadżerek, mięśniaków, infekcji czy nowotworów). Lekarz powinien Panią zbadać.

Jeśli krwawienie nie ustąpi lub będzie się powtarzać, proponuję kontakt z lekarzem.