Czy przy zgadze można stosować ten suplement?

Stosuje leki na zgagę (ostatnio rzadko). Wykonałem test na niedobór żelaza. Wynik wskazał niedobór. Czy mogę bezpiecznie zastosować suplement? Czuję się zmęczony i często brakuje mi sił z biegiem dnia.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie. Rzeczywiście, często uczucie zmęczenia i braku sił może być efektem niskiego poziomu żelaza w organizmie. Z kolei stosowanie leków na zgagę, jak ma to miejsce w Pana przypadku, może znacząco wpływać na wchłanianie żelaza oraz innych składników odżywczych. To potencjalnie przyczynia się do obniżenia jego poziomów.

Jako że nieustanne zmęczenie, wraz z osłabieniem może wynikać z bardzo różnych przyczyn, proponowałabym Panu poszerzenie diagnostyki pod tym kątem. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza rodzinnego, który zleci stosowne badania, może być potrzebne zbadanie poziomu glukozy (w celu sprawdzenia, czy nie ma zaburzeń gospodarki cukrowej), badanie funkcji tarczycy - poziom hormonów TSH, FT3, FT4, sprawdzenie poziomu elektrolitów takich jak sód, potas czy magnez oraz witaminy D i B12.

Przy niedoborze żelaza zaleca się stosowanie suplementów żelaza, jednak przed ich rozpoczęciem również warto skonsultować się z lekarzem, który oceni ogólny stan zdrowia i zaleci odpowiednią dawkę suplementu. Prawidłowo dobrane suplementy mogą znacząco poprawić stan zdrowia i poziom energii, jednak ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak nasilenie zgagi czy zaparcia.

Proszę pamiętać, że samodzielna suplementacja bez konsultacji z lekarzem może nie przynieść oczekiwanych efektów, a w niektórych przypadkach nawet zaszkodzić. Zachęcam do kontaktu z lekarzem rodzinnym, który pomoże ustalić przyczyny zmęczenia i dobrać odpowiednie leczenie.

Zapraszam też do lektury:

- https://portal.abczdrowie.pl/anemia

- https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-chronicznego-zmeczenia

- https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i pełni energii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.