Czy zatoki mogą powodować te objawy?

Dzień dobry. Od kilku lat zmagam się z następującymi dolegliwościami: - zmęczenie / senność - osłabienie koncentracji - bóle zatok?, twarzy i zębów - bóle mięśni, stawów, kości (stopy, nogi, dłonie ręce) czasami kręgosłup i okolice krzyża - bardzo częste infekcje głównie górnych i dolnych dróg oddechowych - okresowo szumy i piski w uszach - obfite spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła - ciągły katar Laryngolog stwierdził, że zatoki nie są problemem, choć włączył leczenie sterydowe (metypred i momester). Zasugerował wizytę u neurologa. Audiolog wykluczył problem ze słuchem a reumatolog choroby o podłożu reumatoidalnym. Ostatnio przeprowadzone TK zatok wykazało: gęsta, pienista wydzielina w świetle zatoki szczękowej P i klinowej L. Okrężne zgrubienia śluzówki w obu zatokach szczękowych z niedrożnością ich ujścia gr. do 8 mm po L stronie i 10 mm po P. Zacienienie licznych komórek sitowia. Obustronnie niedrożne ujścia zatok czołowych wtórnie do obecności zgrubień śluzówkowych. P zatoka klinowa prawidłowo powietrzna bez zgrubień śluzówki oraz cech obecności wydzieliny w świetle. Kostne ograniczenia zatok przynosowych bez cech destrukcji. Przegroda nosowa ustawiona względnie pośrodkowo. Przewody nosowe oraz otwory nozdrzy tylnych o zachowanej drożności. Wariant budowy anatomicznej małżowin środkowych pod postacią concha bullosa również częściowo zacienione. Wnioski: cechu zaostrzenia przewlekłych zamian zapalnych w zatokach przynosowych, kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie niedrożne. Mam pytanie. Czy przyczyną moich dolegliwości mogą jednak być zatoki? Żyję z bólem i wiecznymi infekcjami. Powoli tracę nadzieję na normalność. Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak długotrwale i przewlekłe dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz ogólne osłabienie organizmu. Takie objawy na pewno obniżają komfort życia i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia.

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani pewne badania, które mogły wstępnie potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia. Istotnym w tym wszystkim było by odnalezienia przyczyn takich ciągłych stanów zapalnych i złego samopoczucia.

Biorąc pod uwagę towarzyszące dolegliwości oraz przedstawiony wynik tomografii komputerowej zatok, można by stwierdzić, że w obrębie poszczególnych zatok, można wyodrębnić zmiany, prawdopodobnie odpowiadające polipom. Liczne zagęszczenia wydzieliny mogą występować przy niedoleczonych stanach zapalnych zatok.

Polipy często powodują niedrożność ujścia zatok, co powoduje uciążliwe objawy, jak bóle głowy, twarzoczaszki, przewlekły nieżyt nosa, czy spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Nierzadko też obecne są przy tym problemy z uszami.

Trudno ze względu na odległość odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Niezbędna może okazać się ponowna konsultacja z lekarzem laryngologiem. Specjalista pomoże wskazać najlepsze metody leczenia takiej przypadłości, aby poprawić stan i jakość Pani zdrowia.

Pozostałe występujące objawy mogłyby być powiązane z zatokami i obniżoną odpornością.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-zapalenia-zatok-przynosowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.