Depresja czy cukrzyca, co mi dolega?

Witam, mam 27 lat. Od dłuższego czasu (może nawet roku) czuję zmęczenie. Nie wiem, ile dokładnie to trwa, ale ostatnio zaczęło mi to przeszkadzać. Zazwyczaj śpię 7-9 godzin, a w weekend nawet do 10. Jednak zawsze towarzyszy mi zmęczenie. Mam takie wrażenie, że wstaję zmęczony. Na dodatek moja żona mówi, że również wyglądam na zmęczonego. Z zasypianiem jest różnie... czasami szybko, a czasami 2-3 godziny. Z samym snem jest również na przemian, czasami śpię całą noc, a czasami budzę się po kilka razy. Moja praca nie jest praktycznie żadnym wysiłkiem pod względem fizycznym, ale jest dużym obciążeniem psychicznym. Cały czas coś mam na głowie i muszę się nalatać, żeby to pozałatwiać. Podsumowując, to tak 4 godziny na nogach i 4 godziny przy komputerze. Dodatkowo 2 razy w tygodniu gram w piłkę po 2 godziny.

Tak się zastanawiam, ile to trwa, ale pamiętam, że w technikum miałem podobnie. To znaczy po powrocie do domu przeważnie szedłem spać na godzinkę, dwie, podczas gdy mój brat szedł na siłownię. Kiedyś nie przykładałem do tego wagi, ale teraz stało się to denerwujące. Staram się przedstawić jak najwięcej faktów dla jak najlepszej diagnozy. Noszę okulary od około 3 lat. Na początku nosiłem je w kratkę, ale ostatnie kilka miesięcy cały czas. Mam wrażenie, że i tak widzę coraz gorzej, ale ostatnio się w tym kierunku nie badałem. Mam wrażenie, że mój wzrok cały czas jest zmęczony. Stosowałem krople, ale niewiele pomogło. Nie miałem żadnych operacji i nie przyjmuję żadnych leków. Za 3 tygodnie jadę do Polski i chciałbym się przebadać, ale nie wiem, jakich badań potrzebuję. Proszę o poradę.

Witam serdecznie!

Przewlekłe zmęczenie może mieć charakter pierwotny i wtórny i mieć podłoże psychogenne lub somatyczne. Mimo Pana starań w całkowitym zobrazowaniu Pana sytuacji zdrowotnej i zawodowej trudno jest wysunąć choćby wstępne przypuszczenia co do przyczyny dolegliwości.

Decyzję o zasadności badań podejmuje wyłącznie lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta i porozmawiania z nim. Z tego względu po powrocie do kraju powinien Pan w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Niemniej jednak już teraz można powiedzieć, że prowadzi Pan niehigieniczny tryb życia. Krótkie drzemki w ciągu dnia (o ile jeszcze z nich Pan korzysta) nie sprzyjają prawidłowemu snu w ciągu nocy. Nieprzesypianie pełnej nocy ewidentnie odbija się na stanie zdrowia i samopoczucia.

Pana stresujący tryb pracy także nie sprzyja odpoczynkowi. Podwyższony poziom kortyzolu i innych hormonów stresowych może także spowodować stany przewlekłego zmęczenia.

Jeśli chodzi o somatyczne przyczyny Pana dolegliwości, to niewątpliwie cukrzyca może powodować podobne objawy. To samo dotyczy chorób tarczycy, niedokrwistości, niewydolności nerek, mononukleozy zakaźnej.

Pana charakter pracy nasuwa także występowanie zespołu przewlekłego zmęczenia, popularnie zwanego CFS. Tę jednostkę chorobową może Pan wstępnie rozpoznać, zaznajamiając się z odpowiednimi publikacjami.

W obecnej sytuacji wskazane jest zatem przestrzeganie higieny snu (chodzenie do łóżka o stałej porze, spożywanie przed snem jedynie lekkostrawnych posiłków, przewietrzenie sypialni, wyciszenie przed pójściem do łóżka i niepodsypianie w ciągu dnia) i zgłoszenie się do internisty, który zapewne zleci Panu badania laboratoryjne, takie jak morfologia, CRP, TSH, glukoza na czczo, badanie ogólne moczu.

Pozdrawiam