Dieta żywieniowa a miesiączka

Jest wiele stron dotyczących co zrobić by czuć się choć trochę lepiej w czasie okresu. Często dotyczą diety. Może jest szansa żeby Pan/Pani podała mi najważniejsze informacje co powinno się jeść przed okresem a czego nie powinno jeść się w tym czasie.

Dzień dobry,
Prawidłowe żywienie jest bardzo ważne dla zdrowa, dlatego też należy zdrowo odżywiać się przez całe życie.
w 2 połowie cyklu powinnaś przyjmować kwasy omega-6, które znajdują się w oliwie z oliwek, orzechach (włoskie, brazylijskie, laskowe), lub przez 2-3 miesiące skomplementować dietę olejem z wiesiołka.
W 2-ej połowie cyklu organizm zaczyna magazynować i dlatego nie wskazane są produkty z dużą zawartością soli oraz wysoko przetworzone np. paluszki, chipsy, konserwy, wędliny niskiej jakości. W 2 połowie cyklu powinnaś także pić dużo wody i herbaty zielonej. Na 2-3 dni przed okresem nie powinnaś pić kawy, coli innych napojów z kofeiną. Zwiększają rozdrażnienie. Na 1 tydzień przed stosuj dietę łatwostrawną. Pozdrawiam

Witam,
Objawy napięcia przedmiesiączkowego można złagodzić odpowiednią dietą. W czasie okresu dochodzi do licznych zmian hormonalnych, które powodują min. bóle głowy, piersi Zmiany te powodują także zatrzymanie wody w organizmie, dlatego warto ograniczyć spożycie soli kuchennej. Przed miesiączką warto też zrezygnować ze spożycia fast-foodów, żywności wysoko przetworzonej, produkty te zawierają spora ilość soli ( konserwy, dania gotowe w proszku, chrupkie przekąski, sery żółte i topione. Podczas okresu mogą także występować zmiany nastroju, rozdrażnienie w tym przypadku pomocne mogą okazać się spacery na świeżym powietrzu.
Warto też uwzględnić produkty bogate w wapń i magnez. Składniki te pobudzają organizm do produkcji serotoniny.Ważne są także źródła węglowodanów złożonych, które wpływają na utrzymanie poziomu glukozy we krwi. Zatem uwzględniaj w jadłospisie: mleko i produkty mleczne, orzechy i suszone owoce zwłaszcza figi oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze gryczaną, ryż brązowy.
Natomiast unikaj spożywania słodyczy, które mogą nasilać objawy poprzez wahania stężenia glukozy we krwi.
Lepiej spożywać małe porcje, a częściej.
Serdecznie pozdrawiam