Dlaczego odczuwam te przerwy w pracy serca?
Byłam u kilku lekarzy. Internistow, kardiologa i psychiatry. Usg w normie, zdjęcie klatki bez odchyleń, echo serca norma, ekg norma. Odczuwam pauzy w biciu serca. Z odczucie. Jak by że stresu zaciskał mi się w trakcie pauzy żołądek. Nie potrafię inaczej tego opisać. Na początku były to może 2 takie pauzy. Teraz czasami czuje to co chwilę, co kilka minut. A jak się na tym skupię to naprawdę często. 2 razy że stresu miałam zaburzenia pracy serca na ekg. Dostałam tabletkę pod język bo wtedy też ciśnienie lekko podskoczyło. Dziś zrobiłam naprawdę kilka badań :morfologi z rozmazem tsh ft3 ft4 gluloze insulinę i wskaźnik insulinoopornosc. Morfologi " książkowa - żaden wynik po za norma. Jedynie insulinoopornosc 3,25 który z pewnością mam nie od dziś. Bardzo boję się tych pauz, jest ich naprawdę sporo a mam wrażenie że jak sobie o nich przypomnę to jest ich więcej. To Okropne uczucie jakbybmialo już po sekundzie to serce nie ruszyć. Byłam również u psychiatry sugerując że to nerwica. Miałam sporo stresowych sytuacji do niedawna. Mam wrażenie jakby mój organizm już teraz reagował mega silnie nawet jak np mój syn się przewróci. Nie potrafię uwierzyć że takie uczucie pauz może być od stresu. Ciągle robię badania i nic. Myślę jeszcze nad holterem ale z drugiej strony jak wyjdzie dużo tych pauz to znowu będę się bać.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Holter EKG
Holter EKG to jedno z badań serca. Czy wiesz, na czym polega i kiedy się go stosuje? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - dr. Piotra Gryglasa, kardiologa.
Szanowna Pani,
proszę bardziej szczegółowo zbadać podłoże psychogenne.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś