Dlaczego wcześnie się budzę?

Dzień dobry. Mam 24 lata i od około 6 miesięcy mam problem ze zbyt wczesnym budzeniem się. Odkąd pamiętam zawsze potrzebowałem 8 godzin snu. Był to optymalny czas, po którym budziłem się sam, czułem się dobrze i byłem wyspany. Wystarczyło zarwać pół godziny z tego czasu i już miałem cały dzień zepsuty przez złe samopoczucie. Przez ostatnie pół roku mój sen skrócił się o godzinę. Budzę się sam po 7 godzinach, ale niestety nie jest tak, że skrócił się czas potrzebny na regenerację mojego organizmu. Po tych siedmiu godzinach wstaję zmęczony i mam zły humor. Czuję wyraźny spadek motywacji itd. Zawsze próbuję usnąć drugi raz i dospać te brakujące minuty - raz się uda, raz nie. Nie jest to również związane ze wschodem słońca, nigdy nie byłem na to wrażliwy, tym bardziej, że teraz nadszedł okres zimowy. Nie mam depresji. Nie ma żadnych czynników zewnętrznych, które by mnie budziły. Mam wrażenie, że sen stał się znacznie bardziej płytki. W związku z powyższym kupiłem niedawno tzw. "fit opaskę", która monitoruje sen na podstawie tętna. Zdaję sobie sprawę, że nie jest profesjonalne urządzenie i trzeba brać wyniki z przymrużeniem oka, jednak wg danych z aplikacji średnio mój sen wygląda tak: czuwanie: 12%, głęboki: 5%, REM: 6%, lekki: 77%, średni czas snu: 6godz. 55min

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Sam fakt skrócenia czasu snu z 8 do 7 godzin w Pana przypadku nie świadczy jeszcze o zaburzeniu, ponieważ optymalny czas snu dla dorosłego człowieka wynosi od 6 do 8 godzin na dobę. Jeśli jednak przewlekle doświadcza Pan uczucia zmęczenia oraz innych przykrych objawów, utrudniających codzienne funkcjonowanie, należy poszukać przyczyn pogorszenia się jakości snu i braku regeneracji.

Na długość i jakość snu oraz poczucie regeneracji organizmu i psychiki wpływa wiele czynników – nie tylko zewnętrznych, ale przede wszystkim wewnętrznych. A o tych nic Pan nie wspomina. Po pierwsze, ogólny stan zdrowia, choroby przewlekłe (np. zaburzenia endokrynologiczne, w tym – pracy tarczycy) i przyjmowane leki. Jeśli jeszcze nie był Pan u lekarza, diagnostykę należy rozpocząć od pakietu badań podstawowych, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. Warto, by zastanowił się też Pan nad tym, czy pół roku temu wydarzyło się w Pana życiu coś trudnego i stresującego, może zaszła jakaś znacząca zmiana (nawet korzystna)? Jaki jest Pana tryb życia, obecny poziom stresu i napięcia – jeśli jest wysoki, to czy stosuje Pan jakieś sposoby na jego obniżenie zanim położy się spać? Nie podejrzewa Pan u siebie depresji, ale zaburzenia snu (w tym wczesne budzenie się) to częsty symptom tej choroby. Mówi się też o depresji maskowanej, tzn. takiej, która nie daje klasycznych objawów, ale ukrywa się pod innymi problemami (np. ze snem). Oczywiście nie sugeruję, że to dotyczy Pana, to tylko drobna uwaga dotycząca tematu. Jeśli diagnostyka medyczna nic nie wykaże, a problemy nie ustąpią, to proszę rozważyć konsultację w Poradni Zdrowia Psychicznego, aby wykluczyć tło emocjonalne.

Dodatkowe informacje na ten temat może Pan znaleźć np. poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

https://portal.abczdrowie.pl/jak-cieszyc-sie-zdrowym-snem

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.