Jak pomóc osobie otyłej w odchudzeniu się?

Witam, Mój mąż jest otyły - nie widać tego po nim jednak tak jest. Waży 100kg, dużo nie je, mimo siedzącego trybu życia. Ma 25kg nadwagi. Glukoza ok, wszystko ok. Ekg też okej. Genetyka ma duży wpływ jednak, bo rodzice też przy kości, tsh okej. Szukam pomocy dla niego bo niestety ale jest to bardzo już uciążowe dla niego. Na siłownię nie ma czasu bo zaraz po pracy idzie spać bo jest przemęczony, do dietetyka za drogo, nie posiadamy wiele pieniążków. Jak można mu pomóc?

Dzień dobry,
Jeśli podejdą Państwo do sprawy na poważnie, uzbroją się w cierpliwość i będą systematyczni, to wizyta u dietetyka może nie być wcale konieczna. Najważniejsze na początek, by mąż chciał zmiany podobnie jak Pani, bo na siłę niestety go Pani nie odchudzi. Na początek jednym z najważniejszych kroków będzie uregulowanie posiłków. Najlepiej zastosować 5 mniejszych posiłków jedzonych o mniej więcej stałych porach.Dodatkowo warto wyeliminować z diety cukier i zastąpić go zdrowszym odpowiednikiem, np. ksylitolem lub erytrytolem. Bardzo ważnym krokiem będzie wyeliminowanie również wszystkich słodkich napojów i zastąpienie ich wodą. W razie głodu między posiłkami dobrze jest przegryzać surowe warzywa. Na początek tylko takie zmiany powinny przynieść dobry efekt.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Należy stosować dietę zgodną z zasadami zdrowego odżywiania, a nie tabletki odchudzające czyli:
- zrezygnować przekąsek typu paluszki, chipsy, fast food, napoje gazowane
- jeść 4-5 posiłków dziennie co 2-3 godziny, co chroni przed nagłym napadem głodu, nad którym ciężko zapanować
- dbać o różnorodność i estetykę posiłków, aby dostarczyć odpowiednią ilość substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych
- unikać nadmiernych ilości tłuszczów (np. gotowanie na parze zamiast smażenia)
- spożywać zdrowe węglowodany, czyli zamienić białe pieczywo na ciemne, makarony białe na razowe, ryż biały na brązowy, dodać do codziennego jadłospisu płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty te są doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie.
- pić co najmniej 2 litry wody dziennie
- unikać soli - stosować zioła
Proszę zadbać o aktywność fizyczną, która przyspieszy odchudzanie.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

Sugeruję pomiar poziomu insuliny na czczo, a najlepiej wykonanie krzywej cukrowej i krzywej insulinowej w celu diagnostyki insulinooporności. To częsta przypadłość przy niskiej aktywności fizycznej.
Na początek jednak proszę wprowadzić 4 regularnie spożywane posiłki, np. I śniadanie 7:00, II śniadanie 11:00, Obiad 15:00, Kolacja 19:00 (nie później niż 3 godziny przed snem). Regularne spożywanie posiłków jest konieczne, aby nie doprowadzać do sytuacji, że mąż głodny będzie zjadał za dużo na raz, a przede wszystkim aby wyregulować poziom hormonów odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów. Należy zadbać o jakość żywności: warzywa, mięso, ryby, jaja, ryż, kasza, chleb żytni, oliwa z oliwek, olej lniany na zimno do surówek, koniecznie picie wody, minimum 30ml na każdy kilogram masy ciała (nie mniej niż 2 litry dziennie). Ewentualne leczenie wprowadzać dopiero po zastosowaniu stałych zmian w żywieniu. Pozdrawiam serdecznie, a w razie pytań zapraszam do kontaktu, Paulina