Jakie fast foody spożywać, aby przytyć?

Witam mam lat 24 i waga 60 kg i wzrost 179 ich ciałem ważyć 75kg i czy kebaby czy chamburgery lub hod dogi ktury znich mam lepiej jesc zeby zwiększyc mi wagę ? Bo moja mama nie gotuje wogule i nie wiem jak radzić ,bo same orzechy to zamało

Witam,

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że wybór takiej żywności nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ zawierają one dużo cukrów prostych i tłuszczów, a w budowaniu masy chodzi o zdrowe jej zwiększenie.
Taką żywnością ewentualnie zwiększyłby Pan ewentualnie zawartość tkanki tłuszczowej.

To co Pan opisuje często pojawia się pod nazwą "cheat meal" stosuje się go w diecie osób będących na ścisłej diecie przez okres 1-2 tygodni. Polega to na tym, że jednorazowo można zjeść posiłek nie przekraczający 1000 kcal - np. fast food lub słodycze - nie może on zaczynać, ani kończyć dnia. W taki dzień często też wykonuje się trening interwałowy. Poza tym po takim dniu często masa ciała zwiększa się, ale jest to tylko woda, także w ciągu 2-3 dni wszystko powinno wrócić do normy. W ten dzień je się normalne posiłki, a po cheat meal dopiero aż poczuje się głód. Ale nie jest to sposób na zdrowe zwiększenie masy ciała, a kontrolowanie apetytu i zmniejszenie stresu związanego z ciągłym przebywaniem na diecie.

Powinien Pan ustalić jakie jest Pana obecne zapotrzebowanie i ilość posiłków w ciągu dnia. Może Pan to obliczyć, wykorzystując informacje z tego artykułu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-obliczyc-swoje-zapotrzebowanie-kaloryczne-energetyczne-wzory

Zasadą fazy budowania masy mięśniowej jest zwiększanie spożycia kalorii i co za tym idzie ciężaru ciała. Należy tego dokonywać stopniowo przedziałami ok. 200-250 kcal.

Ważna w tym okresie jest obserwacja konturu mięśni (zwłaszcza na brzuchu), jeśli zaczynają zanikać, a waga zwiększa się oznacza to nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej. Należy wtedy cofnąć się o jeden przedział kaloryczny do tyłu.

Co do gotowania warto zacząć od prostych dań, żeby można było je przygotować samemu, np. śniadanie/

1. Śniadanie: musli & omlet: 200g chudego mleka, 200 g musli, żółtka: 3, białka: 6.
Rozgrzej patelnie. Możesz wlać odrobinę oliwy, żeby omlet nie przywarł do patelni. Roztrzep białka na sztywną pianą, a następnie dodaj roztrzepane żółtka. Wlej masę na rozgrzaną patelnię i usmaż.
Wymieszaj musli z mlekiem (możesz posypać cynamonem).

Jeśli zwykła dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego można pomyśleć nad wprowadzeniem odżywek, które po wymieszaniu z mlekiem również uzupełnią kcal, a dodatkowo dostarczą białka. Są także dostępne specjalne batoniki węglowodanowe (najlepiej spożywać je po intensywnym treningu).

Warto skonsultować się z dietetykiem lub ewentualnie trenerem na siłowni bezpośrednio i przedstawić swoją sytuację.

Zapraszam również do zapoznania się z materiałami na naszej stronie: www.kalorynka.pl

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

Witam Pana,

Z pewnością jedzenie fastfoodów nie jest dobrym pomysłem. Jest to żywność kaloryczna jednak bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste i może to się odpić niekorzystnie na stanie Pana zdrowia. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam serdecznie!
Dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. Fast food'y nie są tu dobrym wyborem. Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska