Jakie zrobić badania, jeśli mam tendencje do zaparć?

Od ok. roku zauważyłem u siebie tendencję do zaparć, uczucia podtrucia i wzdęć. Szczególnie po piwie, które zawsze wolałem od mocniejszych trunków (po nich takich sensacji brak, także przerzuciłem się na cydry). Niestety, nie jest to związane jedynie z alkoholem. Testowo przeszedłem na kilka tygodni na ścisłą dietę bezglutenową i bezalkoholową. Efektem była bardzo nieznaczna poprawa. Gastroskopia pokazała jedynie niewielki stan zapalny antrium. Mam tam niewielką przepuklinę. Jakie badania dalej?

Lek. Paweł Szadkowski

Może pan wykonać oddechowy test wodorowo-metanowy (proszę uważnie przestrzegać zaleceń postępowania przed testem ponieważ wpływają one na wiarygodność i przydatność wyniku) - jest to test w kierunku SIBO, który w pewnych wypadkach może być wywołany bakteriami metanotwórczymi, co może powodować zaparcia i ww. objawy. Dodatkowo warto skonsultować się z gastroenterologiem.