Czy to gazy i wzdęcia na tle nerwowym?

witam, moi lekarze mają problem ze zdiagnozowaniem mnie. Objawy: gazy, wzdęty brzuch po jedzeniu, ból brzucha po lewej stronie pod żebrami, niekiedy po prawej pod żebrami też jak i po środku(są to niewielkie bóle) głównie po jedzeniu ale często też i naczczo. Dochodzi do tego niestrawność tłuszczy, zauważyłem tłuszcz widoczny po wypróżnieniu. Do tego po jedzeniu brzuch odstaje nie na dole tylko jakby po środku, co dziwnie wygląda. Odbijało się też jedzeniem po posiłkach co zostało zdiagnozowane jako refluks, podane leczenie IPP Debretin Spasmolina. Odbijanie ustało , bóle brzucha są mniejsze niż były. Minęły 2 tygodnie objawy dalej się utrzymują. Zrobione badania : USG wszystko ok, kał na paszożyty nie znaleziono, z krwi : CRP, bilirubina bezpośrednia, glukoza, Aspat, Alat, Bilirubina całkowita, GGTP , Fosfataza alkaliczna, diastaza,Lipaza, Mocznik, LDH wszystko w normie. około 0,5 roku temu zdiagnozowane lekkie zapalenie błony śluzowej żołądka co może dawać dolegliwości bólowe brzucha ale skąd tłuszcz po wypróżnieniu. 3 lata temu po gastroskopii i kolonoskopii i badaniach stwierdzono, że mam gazy i wzdęcia na tle nerwowym czyli ogółnie podejrzenie jelita drażliwego. Towarzyszy mi duży stres ale czy to aby na pewno od stresu. Jakie badania mogę zrobić lub czy ktoś z Państwa ma jakieś podejrzenia bo np. zetknął się z takim przypadkiem?

Lek. Paweł Szadkowski

Z pani opisu wynika, że najprawdopodobniej pani objawy mają tło czynnościowe. Prawdopodobne, że współistnieje z tym również zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO). Z badań może pani wykonać: wodorowo-metanowy test oddechowy, opcjonalnie wodorowy test oddechowy, a pani diagnostyką i leczeniem powinien pokierować gastroenterolog.