Niezdrowe jedzenie a przewlekły trądzik

Witam, czy jest możliwa taka opcja, że niezdrowe jedzenie kumuluje się w organizmie i po jakimś czasie organizm po prostu nie wytrzymuje i wyrzuca wszystko przez skórę? Od małego dziecka jadłem słodycze, chipsy, fastfoody i wiele innych prawie codziennie. Czy to może być powodem dość przewlekłego trądziku, że to wszystko się skumulowało? (wszystkie rodzaje pryszczy)

Witam ,

oczywiście to co jemy ma wpływ na wygląd naszej cery. Główną przyczyną powstawania trądziku jest blokowanie porów przez martwe komórki skóry, czemu możemy zapobiegać stosując odpowiednią dietę. Bardzo ważne jest utrzymanie dostatecznego nawodnienia organizmu. Zaleca się wypijać około 1,5-2l wody/dzień. Dobrze nawilżona skóra ma dużo mniejszą skłonność do odkładania martwych komórek na swojej powierzchni. W jadłospisie należy ograniczyć ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce oraz cukier. Zaostrzeniu trądziku sprzyja również dieta bogata w mleko, sery (zwłaszcza dojrzewające) i inne produkty mleczne. Ograniczeniu powinny ulec wypieki z mąki pszennej. Warto mąkę białą zamienić na żytnią razową. Dieta powinna być bogata w cynk(wspomaga gojenie się wyprysków) oraz selen (zmniejsza zaczerwienienia skóry).
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Drogi Panie!

Oczywiście, że tak! Nieprawidłowe żywienie ma wpływ nie tylko na występowanie problemów skórnych, ale także nadwagi, otyłości czy wielu innych jednostek chorobowych. Proponowałabym wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. W tym celu może się Panu skontaktować z dietetykiem. Wskaże Panu popełniane błędy oraz dopasuje jadłospis z przepisami do przygotowywania do Pana trybu życia i preferencji żywieniowych.

Pozbycie się toksyn z organizmu jest możliwe dzięki wprowadzeniu prawidłowego żywienia, zapewnieniu sobie aktywności ruchowej, dzięki której toksyny będą usuwały się razem z wydzielanym potem. Nie należy zapominać o spożywaniu wody, dzięki której wydalanie będzie odbywało się razem z moczem. Proces ten można wspomagać poprzez regularne picie herbatek ziołowych, szczególnie z pokrzywy lub zielonych. Zwiększają one również ilość wydalanego moczu. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że pierwszy okres oczyszczania organizmu z toksyn (nawet 4 tygodnie) może skutkować tymczasowym nasilaniem się występowania objawów skórnych. Jest to naturalna reakcja organizmu, którą po prostu trzeba przetrwać

Gdyby miał Pan jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Oczywiście, trądzik może wynikać z nieprawidłowego odżywania. Przede wszystkim należy zrezygnować z wszystkich produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy i fast foodów. Dodatkowo można by rozważyć kwestię wyeliminowania nabiału w codziennym żywieniu, ponieważ on także może odpowiadać za przewlekły trądzik. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie szczegółowego wywiadu i analizy dotychczasowego odżywiania pomoże Panu podjąć pierwsze kroki w walce ze zmianami nawyków żywieniowych, także pod kątem zniwelowania pojawiających się zmian skórnych.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Szanowny Panie,
Ma Pan rację, nieodpowiednia dieta może w dużym stopniu wpływać na wygląd skóry i powstawanie trądziku. Z tego względu i innych względów zdrowotnych powinien Pan zrezygnować ze słodyczy i żywności fast food, a także wprowadzić odpowiednio zbilansowany i zdrowy sposób odżywiania - w czym na pewno pomoże dietetyk.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl