Ognisko hypodensyjne w okolicy czołowej w wyniku tomografii komputerowej głowy

Witam. Mam 22 lata kilka miesięcy temu miałem robioną tomografię głowy i wyszło : Podejrzenie obecności ogniska hypodensyjnego w prawej okolicy czołowej wielkości 8 mm. Lekarz neurolog stwierdził że mogło to ognisko wystąpić podczas porodu. Lecz kilka lat temu miałem uraz głowy uderzyłem się o kant stalowej blachy dokładnie tam gdzie te ognisko, guza mam do dziś a było to z 8 lat temu. Co to jest za ognisko czy to coś poważnego? Czy powinnam podjąć jakieś leczenie, wykonać badania? Czy to ognisko może z czasem zmienić się w nowotwór? Czy powinnam zdecydować się na operację.  Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Obszary hypodensyjne w tomografii komputerowej mogą odpowiadać chociażby ogniskom malacyjnym, może być powikłaniem krwiaka śródmózgowego, czy też guza mózgu (gwiaździaka, lub glejaka). Zmiany tego typu odpowiadają uszkodzeniom tkanki nerwowej wskutek niedokrwienia, ucisku, zwyrodnienia itp. Jeżeli brak jakichkolwiek objawów nie jest konieczna interwencja chirurgiczna. Ważna jest także wielkość tej zmiany ze względu na możliwość ucisku na okoliczne struktury mózgowe.

Witam, Lekarz dobrze Panu wyjaśnił. Pojedyncze ogniska hipodensyjne w mózgu występują dość często. Mogą być wynikiem urazu porodowego, niedokrwienia, stanu zapalnego, zwykle nie mają znaczenia klinicznego.
Nie leczymy samego wyniku TK, ale objawy chorobowe
Proszę się tym nie niepokoić.
W razie nowych dolegliwości proszę zgłosić się do Lekarza