Podwyższone ciśnienie a zmęczenie fizyczne lub psychiczne

Witam serdecznie, od 2 tygodni badam sobie ciśnienie i niestety jest ono z reguły powyżej 130/80 (np. 137/73, 133/73), jak wstaje rano i w pierwszej kolejności badam ciśnienie mam np. 145/76 ale przy kolejnym pomiarze po odczekaniu 10-15 minut ciśnienie spada nawet do 125/73 dodam, że wcześniej ciśnienie miałem optymalne poniżej 120/80. Czy może być to przyczyna zmęczenia fizycznego lub psychicznego? Czy powonieniem udać się do lekarza w celu wykonania badań? Jeśli tak to jakie?

Witam Pana,

Zarówno przemęczenie fizyczne, jak i psychiczne mogą negatywie wpływać na ciśnienie tętnicze. Wzrost ciśnienia w godzinach rannych wynika m.in. z większonego wydzielania hormonów takich jak np. adrenalina, czy kortyzol. Proszę na początku spróbować brać na noc magnez z potasem - np. 2 tabl Asparginu do kolacji, ograniczyć sól w diecie i spać min. 6-7 h. Powinno pomóc.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz