Trombocytopenia a powiększone węzły chłonne

Od tygodniamam powiększone dwa węzły szyjne są duże i twarde dodatkowo ból karku przechodzący w lewą stronę głowy, dodatkowo wyczuwam powiększony nieznacznie migdał. Robiłam morfologię płytki krwi 135, Neutrofile 1,82, Neutrofile 30,5% Limfocyty 57,4%. Lekarz stwierdził małopłytkowość ale dodam że po urodzeniu dziecka 8 miesięcy temu plytki krwi miałam 116 i nik nic nie robił. Umówiona jestem do hematologa w czerwcu ale nie wiem czy powinnam się niepokoić

Witam!
Poziom płytek jest nieco obniżony, ale nie niepokojący. Zwykle dopiero przy poziomie płytek poniżej 60 pojawiają się problemy z krzepnięciem krwi. Poziom neutrofili jest dość niski, ale również zadowalający. Procentowy stosunek neutrofili i limfocytów często ulega zmianie, np. po narażeniu na infekcję wirusową poziom limfocytów rośnie kosztem odsetku neutrofili.
Bardziej należałoby się przyjrzeć węzłom chłonnym - powinien ocenić je Pani Lekarz Rodzinny (jeśli ich jeszcze nie badał) i zdecydować co do dalszego postępowania. Od niedawna możliwe jest wypisywanie przez Lekarzy Rodzinnych skierowania na USG węzłów chłonnych.
USG nie jest jednak konieczne w każdym przypadku. Węzły chłonne szyjne często ulegają powiększeniu przy zwykłych infekcjach np. przeziębieniu. Jeśli węzły pojawiły się nagle, są powiększone i bolesne to zwykle przyczyną jest infekcja.
Jeśli natomiast brak objawów infekcji, węzły są niebolesne, twarde i powiększone przez dłuższy czas - należy zastanowić się nad dalszą diagnostyką.
W przypadku powiększenia większej ilości grup węzłów wskazana jest pilniejsza diagnostyka - proszę sprawdzić, czy nie ma Pani powiększonych węzłów z tyłu szyi, na karku, przy uszach, pod żuchwą, pod pachami i w pachwinach.