Utykanie na nogę i osłabienie u pięciolatka

Mój synek w styczniu skończył 5 lat. W październiku przez 3-4 dni utykał na nogę i narzekał na ból. Na szczęście przeszło mu, a wyniki nie wskazywały na nic poważnego. Dodam jeszcze, że na przełomie września i października miewał często krwawienia z noska. Wyniki badań krwi z października: WBC - 7,26; neur% - 59.8%; lymf % - 28,8 %; MONO % - 5,1%; EOS% - 4,4 %; BASO% - 0,4%; LUC% - 1,5%; RBC - 4,87m/ul; HGB - 12,7g/dl; HCT - 36,6%; MCV - 75 fl; MCH - 26 pg; MCHC - 4,7 g/dl; RDW - 14,7 %; PLT - 293 k/ul; MPV - 6,5 fl. Rozmaz krwi: segmenty kwasochłonne - 5%; segmenty obojętnochłonne - 67%; Limfocyty - 20%; Monocyty- 7%; Limfocyty atypowe - 1%.

Do stycznia był spokój poza 2 przeziębieniami. Niestety 30 stycznia syn zaczął ponownie utykać na tę samą nóżkę i tak jest do dziś (ponad 3 tyg). Najbardziej utyka i boli go rano zaraz po przebudzeniu i tak do godz. 15-16, później jest jakby lepiej. Poza tym syn zrobił się powolniejszy i słabszy. Nawet przedszkolanki są zaniepokojone, bo Jaś bardzo zmienił się. Nie bierze udziału we wszystkich zabawach. Byłam u lekarza, ale powiedział, że jest ok. Zrobiłam synkowi jednak badanie krwi. Wyniki sprzed 3 dni: WBC- 10,97k/ul; RBC - 5,06 m/ul; HGB - 13,1 g/dl; HCT - 35,9 %; MCV - 70 fl; MCH - 25,8 pg; MCHC - 36,7 g/dl; RDW - 14,1 %; HYPO % 0,2 %; MONO % - 13,1%; PLT - 329 k/ul; MPV - 6 fl. Dodam, że synek jest blady i ma podkrążone oczka. Ale najbardziej martwi mnie nóżka i to złe samopoczucie - a to taki żywioł. Bardzo proszę o jakaś opinię, czy mam się denerwować.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam serdecznie!

Faktycznie wyniki badań laboratoryjnych mieszczą się w granicach normy. U syna nie ma anemii. Warto byłoby wykonać jeszcze badanie CRP, które pokazuje czy w organizmie nie toczy się stan zapalny, a także ASO (poziom przeciwciał przeciwko bakteriom paciorkowcom, które mogą powodować zapalenia stawów u dzieci).

U dzieci ból jednej lub dwóch nóżek, zwłaszcza w okolicy piszczeli czasem może być wynikiem tzw. bólów wzrostowych - wtedy kiedy dziecko znajduje się w intensywnej fazie wzrostu.

Zazwyczaj jednak bólom wzrostowym nie towarzyszą zmiany zachowania ani samopoczucia dziecka, dlatego też biorąc pod uwagę wszystkie objawy jakie Pani opisuje wskazana jest diagnostyka - najlepiej konsultacja z lekarzem ortopedą oraz reumatologiem.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty