Zespół Barlowa, problemy z tarczycą i zaburzenia erekcji

Witam serdecznie! Zacznę od początku. Urodziłem się poprzez poród pośladkowy, z normalną wagą, ale z „niedowagą” przez cały okres rozwoju, od niepamiętnych czasów mało jadłem, w odróżnieniu od ojca, który poza tym kiepsko znosił chłód – lipiec, sierpień zawsze długi rękaw, „perswazja”, że jest lato pomagała maksymalnie na 5 minut (podobno w przeszłości był leczony operacyjnie na schorzenie tarczycy). W szkole średniej ważyłem 50 kg, miałem poważne problemy z koncentracją – słabe wyniki w nauce, w ciągu ok. roku wyłysiałem – mając 17 lat, byłem „łysy”, nie przejmowałem się tym wówczas, podobnie jak brakiem rozwoju narządów płciowych. W tym czasie dwukrotnie rogowaciała mi skóra na łokciach i kolanach – dziś wiem, że to tarczyca dała o sobie znać. Wyniki badań TSH były zawsze w normie. Na badaniach WKU stwierdzono u mnie arytmię.

Kolejna wizyta u kardiologa po latach (zespół Barlowa – bez leczenia). Objawy odwróciły się o 180 stopni - obecnie mam wszystkie objawy nadczynności tarczycy – z tym wyjątkiem, że jest mi często chłodno. Trafiłem do endokrynologa, który w badaniu USG stwierdził obecność guzków, zapisał jodox, jednak na jego skutek guzki się powiększyły prawie dwukrotnie, po obejrzeniu wyników EKG zrezygnował z podania hormonów, wykonał też dwukrotnie biopsję – guzki obojętne. Stwierdził też ogólne zniszczenie tarczycy, ale to „mamrotał sobie pod nosem”, zrezygnowałem z kontrolnych obserwacji, bo podobno nic się nie zmienia, aczkolwiek jak normalnie funkcjonować, gdy: - drżenie rąk uniemożliwia pracę; - cicho/niewyraźnie mówię – co jest irytujące, bywa że z dwóch metrów nie mogę się dogadać, przy czym sam siebie słyszę wyraźnie; - od 12 roku życia przestałem się interesować czymkolwiek, nic nie sprawia mi przyjemności, nie wyjeżdżam na wakacje etc.; - odczuwam duże problemy z kończynami dolnymi (nagłe podrywanie nogi, brak siły we wciśnięciu pedału); - nie mam siły (wymiana koła czy akumulatora – kończy się oblaniem potem); - pojawiły się problemy z erekcją, mam też mikropenisa (3 cm na 6) - jak to leczyć? - mam ponad 30 lat; - mocno się pocę, również bez większego wysiłku. Mam również skoliozę.

Reasumując, mam problemy w życiu zawodowym (drżenie rąk, niewyraźna komunikacja, brak siły fizycznej), jak i osobistym. Pytania zasadnicze: Czy odpuścić sobie leczenie kardiologiczne? – i tak go nie ma, a ja czuję się źle. Odpuścić sobie leczenie endokrynologiczne (i tak go nie ma) czy zmienić lekarza? Mam ogólne poczucie bezsensu – ale to chyba w powyższym nie dziwi? O czym może świadczyć powiększanie się guzków tarczycy na skutek stosowania jodu przy guzkach o charakterze obojętnym? Ponadto palce u stóp mam cały czas zadarte do góry. Czy to o czymś świadczy, czy jest bez znaczenia? – zwrócił na to uwagę kiedyś neurolog i znajomi.

Witam serdecznie!

W pytaniu przedstawił Pan na tyle złożone problemy, że raczej trudno będzie pomóc przez internet. Aby zdiagnozować problem lekarz musi mieć okazję rozmowy z pacjentem i możliwość zbadania go oraz obejrzenia dotychczasowych wyników badań.

Zespół Barlowa jest zespołem objawów związanych z wypadaniem płatka zastawki mitralnej. Zazwyczaj wiąże się z tym występowanie skłonności do tachykardii czyli przyspieszonej akcji serca. Nie jest związany z ryzykiem wystąpienia groźnej arytmii. Pacjent z zespołem Barlowa powinien znajdować się pod obserwacją kardiologa i raz na jakiś czas (2-3 lata) mieć wykonywane badanie echokardiograficzne, gdyż czasami wypadanie płatka zastawki może stanowić ryzyko rozwoju niedomykalności tej zastawki.

Jeżeli chodzi o problemy z tarczycą, to aby wypowiedzieć się czy pacjent ma problemy z nadczynnością lub niedoczynnością konieczne jest wykonanie badań (TSH oraz FT3, FT4). Guzki obojętne tarczycy w obliczu braku zaburzeń hormonalnych zazwyczaj wynikają z niedoboru jodu, stąd zapewne próba leczenia jodem. Nie rozumiem stwierdzenia zniszczona tarczyca - co sugerowałoby zaburzenia hormonalne, jednak nie pisze Pan o aktualnych wynikach badań. W przypadku guzków tarczycy najczęstszymi sposobami leczenia jest stosowanie doustnych preparatów tyroksyny, leczenie radiojodem lub leczenie operacyjne. Czasami jeżeli guzki są niewielkie wystarcza obserwacja.

Niestety trudno mi się ustosunkować do pozostałych dolegliwości. Tak jak wspomniałam wyżej złożone problemy zazwyczaj wymagają osobistej wizyty u lekarza. Co do problemów z genitaliami sugerowałabym wizytę u urologa.

Pozdrawiam serdecznie
Lek. med. Agnieszka Barchnicka