Co powinnam zrobić, żeby znaleźć przyczynę swoich dolegliwości?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu mimo spania całą noc, w dzień chodzę nie wyspana. Często po pracy muszę się zdrzemnąć, aw pracy również zdarza mi się zasnąć co kiedyś nigdy się nie zdarzało. Zmęczenie objawia się od jakiś 2tyg. Mam również problem z poceniem podczas snu. Gdy rano się budzę czuję się jak by mnie ktoś oblał wiadrem wody. Nawraca co jakiś czas co parę miesięcy. Jak zacząć badania? Od czego i czy trzeba się martwić?

Dzień dobry.

Opisane objawy powinna skłonić do wizyty stacjonarnej do lekarz rodzinnego lub POZ w celu wykonania badania fizykalnego po którym lekarz zleci odpowiednią diagnostykę i w razie konieczności zleci leczenie lub zleci odpowiedniego specjalistę. Przed wizytą można wykonać badania z krwi morfologia z rozmazem, OB, CRP, glukoza, lipidogram, TSH, potas,magnez.sód, kreatynina,badanie ogólne moczu.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Pani objawy mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, więc proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania, w tym moczu oraz morfologię. Jeżeli lekarz uzna, że będzie to konieczne, skieruje Panią do specjalisty. Zmęczenie, jak również potliwość to objawy, które mogą towarzyszyć różnym schorzeniom. Dość często takie dolegliwości występują w przypadku różnych infekcji. Jeżeli jednak trwają od dłuższego czasu, warto poszukać pomocy u specjalisty. Dobrym pomysłem będzie diagnostyka w kierunku zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Być może konieczne będzie w Pani przypadku wykonanie USG tego obszaru oraz dodatkowo badań hormonalnych, które będą mogły powiedzieć coś więcej na temat Pani stanu zdrowia. Warto również przebadać się pod kątem cukrzycy. W jej przebiegu pacjent także może odczuwać nadmierne zmęczenie i wzmożoną potliwość.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, które dokładniej opisują tego typu dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Być może w przydatne w zdiagnozowaniu problemu okażą się też odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmeczenie-i-sennosc-oraz-potliwosc-podczas-snu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-w-nocy-u-27-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.