Co takiego się dzieje z moją piersią?

Mam 22 lata . Spuchła mi pierś jest twarda, boli mnie , w okolicach brodawki zrobiła się czerwona plama w kształcie ,,półksiężyca,, a na brodawce kropki z białym płynem. Co robić gdzie się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć co najmniej kilka przyczyn, to sugeruję, by niezwłocznie skonsultowała się Pani z internistą z przychodni POZ – po obejrzeniu zmiany zadecyduje on o dalszym postępowaniu.

Zmiana w okolicach brodawki może sugerować stan zapalny czy ropień. W przypadku kobiet karmiących podejrzewa się najczęściej bakteryjne zapalenie sutka, powodowane przez gronkowca złocistego hemolizującego. Innym schorzeniem dającym objawy w postaci bólu, obrzęku i owrzodzenia jest przetoka sutkowa. O łagodnych zmianach w piersi i innych chorobach przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi.

Co do białych zgrubień na sutkach, to prawdopodobnie nie powinny budzić Pani niepokoju – w obrębie otoczki na obu piersiach znajdują się gruczoły potowe, czyli gruczoły Montgomery'ego.

Zaczerwienienie lub powierzchowne owrzodzenie brodawki może wymagać pobrania wycinka do badania histopatologicznego, ponieważ niekiedy świadczy to nawet o tzw. raku Pageta czy o raku zapalnym piersi. O tych dwóch jednostkach chorobowych może Pani przeczytać w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/rak-zapalny-piersi-grozny-i-dynamiczny-nowotwor i tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-pageta-przyczyny-objawy-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.