Czego unikać przy kamieniu w pęcherzyku żółciowym?

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Zdiagnozowano u mnie kamień w woreczku żółciowym. I teraz się zastanawiam czego powinnam unikać, aby nie pogorszyć sprawy? Co powinnam jeść, a czego absolutnie unikać? Nie chce usunąć woreczka bo wiem że dopiero wtedy są problemy. Jaka powinna być zatem dieta, gdy ma się kamień w woreczku żółciowym? Jakie mogą być objawy, gdy stan się pogorszy? Jakie produkty przyczyniają się do powstawania w woreczku żółciowym? Których produktów nie należy zatem spożywać w mojej sytuacji? Czy jest jakaś zasada spożywania posiłków przy kamieniach w woreczku żółciowym? Bardzo proszę o pilna odpowiedź. Z góry dziękuję.

Witam,
W przypadku wystąpienia kamieni w woreczku żółciowym należy unikać produktów, które mogą przyczyniać się do ich powstania a więc: nadmiar słodyczy i tłuszczy zwierzęcych przy jednoczesnym niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powstawaniu kamieni sprzyja również hiperlipidemia, otyłość i nieregularne spożywanie posiłków. Założeniem diety powinno być zamienienie tłuszczy zwierzęcych na roślinne, należy unikać produktów ciężkostrawnych, długo zalegających w żołądku np produktów smażonych na głębokim tłuszczu. Posiłki powinny być spożywane regularnie bez pospiechu. Przy występowaniu otyłości należy zredukować masę ciała. Należy również zadbać o odpowiednią podaż owoców i warzyw. W przypadku zaostrzeń, czyli pojawienia się dolegliwości bólowych dieta powinna być lekkostrawna, z ograniczeniem błonnika oraz niskotłuszczowa.

Dzień dobry,
Dieta w przypadku kamieni pęcherzyka powinna być przede wszystkim łatwo strawna z ograniczeniem błonnika oraz ostrych przypraw.
Warto ograniczyć spożycie tłustego mięsa, kiełbas i nabiału, a wybierać jedynie chude gatunki (cielęcina, chude ryby, chudy drób, chude gatunki twarogów i mleka).
Przeciwwskazane są pokarmy, które wywołują silne skurcze pęcherzyka żółciowego, jak: żółtka jaj, tłuste mięsa, tłuszcze ogrzewane do wysokiej temperatury, potrawy smażone, sosy majonezowe, zimne napoje, desery i inne potrawy zimne lub mrożone.
Wszelkie napoje alkoholowe i napoje z ich dodatkiem są przeciwwskazane.
Zamiast produktów smażonych spożywaj pokarmy gotowane (najlepiej na parze).
Unikaj pokarmów niedogotowanych, słonych, kwaśnych i ostrych.
Spożywaj zawsze świeże produkty i dobrej jakości.
Jedz powoli, pokarm przeżuwaj w ustach dokładnie i łykaj małe kęsy.
Posiłki przygotowuj w niewielkich ilościach, często, o regularnych porach dnia.
Po posiłku znajdź czas na odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej.
Ostatni posiłek spożyj najpóźniej 2h przed snem.

życzę zdrowia Justyna M. Jakubik www.e-prolinea.pl

Witam,
Pana pytanie dotyczy obszernego materiału. Obawiam się, że nie będę w stanie w warunkach forum odpowiedzieć na nie w sposób wyczerpujący. Spróbuję, więc, przynajmniej trochę przybliżyć zagadnienie. Zasadniczo, dieta w kamicy żółciowej ma na celu pozytywny wpływ na metabolizm kwasów żółciowych i cholesterolu przez co powoduje zmniejszenie ryzyka powstawania nowych złogów oraz zapobiega występowaniu różnych dolegliwości. Ogólnie przyjmuje się, że spożycie tłuszczów powinno zostać znacznie ograniczone, a odpowiednio zwiększone spożycie węglowodanów i białka. Zaleca się spożywanie błonnika w ilościach niż przeciętne (wpływa to na prawidłowe obkurczanie pęcherzyka żółciowego). Bardzo istotne jest spożywanie posiłków powoli, w spokoju, co najmniej 5 razy w ciągu dnia. Unikać należy bogato tłuszczowych posiłków wieczornych (mogą stać się przyczyna napadów bólu). Co do konkretnych zalecanych i przeciwwskazanych produktów spożywczych, to jest tego dużo. Postaram się tu wymienić kilka produktów, z których należy zrezygnować cierpiąc na kamicę woreczka żółciowego, niestety nie jestem w stanie odnieść się do tego, dlaczego akurat tego produktu nie należy spożywać (bo to zajęłoby bardzo dużo miejsca). Jeżeli będą jakieś wątpliwości, proszę pytać, to postaram się wyjaśnić. Poniższą listę cytuję (ze zmianami) za „Kamica żółciowa” pod redakcją M. Jarosz i J. Dzieniszewski:
A więc produkty niezalecane:
Sary zawierające duże ilości tłuszczu, mocno przyprawione, ser typu fromage, zarodki pszenne, nasiona słonecznika, nasiona sezamu, świeży chleb, torty, ciasto francuskie, pączki, krakersy, ciasta kruche, bułki maślane, ptysie, sernik, kruszonka, słodycze (zwłaszcza produkty czekoladowe lub z innych słodkich, tłustych mas), niedojrzałe owoce, śliwki, agrest, awokado, orzechy, migdały, ostre przyprawy, pikantna musztarda, majonez, mocna kawa ziarnista, napoje gazowane, tłuste mięso, mięso peklowane, smażone mięso, tłusty drób, serca, ozory, móżdżek, tłuste i mocno wędzone rodzaje kiełbas, pasztety, salceson, parówki, kaszanka, wywary z kości, tłusty rosół, sosy masłowe, smalec, łój, słonina, margaryny twarde (w kostkach), karp, śledź, węgorz, makrela, łosoś, halibut, tuńczyk w oleju, sardynki w oleju, frytki (i inne przetwory smażone z ziemniaków), cebula surowa lub zrumieniona na tłuszczu, kapusta (szczególnie w postaci tłustego bigosu), groch, fasola, soja, żółtko jaja w każdej postaci.
Jest tego sporo, ale proszę się nie przejmować, jak się dokładnie przyjrzeć wykazowi, to większość z tych rzeczy i tak nie powinna być przez nas (z punktu widzenia dietetyka) spożywana
Mam nadzieję, e coś pomogłam
W razie wątpliwości proszę zadawać dalsze pytania
Pozdrawiam
Dorota Barańska

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie! Proszę wykluczyć tłuszcze nasycone, o dużej zawartości cholesterolu: żółtka jaja, pełne mleko, wątróbka, tłuste mięsa.
Źródłem tłuszczy w diecie powinny być nienasycone tłuszcze (dodatek oleju rzepakowego, siemienia lnianego, z ryb poleca się dorsza, mintaja, halibuta, morszczuka, flądrę, okonia), których organizm nie wytwarza samodzielnie.
Należy unikać słodyczy oraz tzw. cukru dodanego w posiłkach, zwiększy to (podobnie jak w przypadku nienasyconych tłuszczy) ilość lecytyny - składnika żółci, a w konsekwencji zwiększy rozpuszczanie cholesterolu w niej.
W jadłospisie należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość błonnika. Wspomaga on funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz zapobiega tworzeniu złogów żółciowych. Źródłem błonnika są naturalnie warzywa i owoce oraz produkty zbożowe ze szczególnym uwzględnieniem otrębów, zarodków które można dodać zarówno do zdrowych deserów jak i dań wytrawnych.
W przypadku kamicy bezobjawowej nie trzeba przechodzić na restrykcje żywieniowe. 2-3 razy dziennie należy jeść świeże sałatki warzywne, owocowe (ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego) z dodatkiem otrębów czy zarodków (źródło błonnika nierozpuszczalnego). Ważne jest, by błonnik do diety wprowadzać stopniowo.
Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, unikać należy szpinaku, rabarbaru i szczawiu.
Nie zaleca się stosowania ostrych przypraw, indukują one wytwarzanie żółci i mogą spowodować dyskomfort. Podczas gotowania z powodzeniem można użyć cynamonu, wanilii do deserów aby zastąpić cukier. Koperek, majeranek czy sok z cytryny będą pomocne przy ograniczeniu soli, która nie służy nikomu.
Zaleca się gotowanie tradycyjne w wodzie lub na parze, wykluczając smażenie.