Czy to może być objaw koronawirusa?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu borykam się z bólami brzucha- często dostaję biegunkę, szczególnie po powrocie z supermarketów. Ból brzucha można opisać tak, że odczuwam w środku 1-3 skupiska, które pulsują w środku. Oprócz tego czuję, jakby mnóstwo drobnych bakterii biegało mi po żolądku. Zastanawiam się, czy to nie jest czasem objaw koronawirusa? Obawiam się o swoje zdrowie, często dokucza mi ta choroba. Oprócz tego zauważyłam u siebie osłabienie i bóle mięśniowe. Czy powinnam wykonać testy na koronawirusa? Oraz jak sobie pomóc aby nie chorować na takie dolegliwości? Czy nic nie rozwija się w moim żołądku, jak to zastopować? Nie wychodzę z domu. Proszę o odpowiedzi na moje nurtujące pytania. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle brzucha nie są objawem infekcji koronawirusowej, choć faktycznie choroba Covid-19 może manifestować swą obecność wieloma różnymi dolegliwościami. Najczęściej jest to wysoka gorączka, bóle mięśni czy stawów (podobnie jak przy grypie) oraz kaszel lub duszności. W niektórych przypadkach wirus SARS-CoV-2 daje objawy podobne do grypy żołądkowej, a chory uskarża się na biegunki i/lub wymioty. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-naukowcy-intensywnosc-objawow-moze-swiadczyc-o-przebiegu-covid-19.

Dolegliwości, które Pani doskwierają raczej nie wskazują na zainfekowanie wirusem SARS-CoV-2, natomiast niewykluczone, że to napięcie, stres, a być może i lęk o własne zdrowie są przyczyną Pani złego samopoczucia. Na taki ból brzucha może Pani zastosować lek rozkurczowy oraz napary ziołowe, która zadziałają łagodząco: rumianek, melisa, mięta. Dodatkowo warto przez pewien czas stosować probiotyk, gdyż możliwe, że zaburzenia mikroflory jelitowej wpływają negatywnie na stan jelit, manifestując to dolegliwościami trawiennymi. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/oslona-flory-bakteryjnej-zoladka.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią lub nasilą się, proszę się zgłosić do lekarza z przychodni POZ. Objawy opisane przez Panią są nieswoiste, więc nie sposób postawić diagnozę bez zebrania szczegółowego wywiadu oraz, być może, badań. Na początek warto wykonać standardowe badania, w tym morfologię oraz badanie moczu, gdyż może to dać odpowiedź na pytanie o osłabienie. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, może także skierować Panią do poradni gastroenterologicznej – bóle brzucha czasami świadczą o chorobie wrzodowej lub innych, związanych z nieprawidłowościami w obrębie układu pokarmowego. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha.

Ponieważ sezon jesienno-zimowy niestety powoduje wzrost zachorowań, zarówno na Covid-19, jak i na grypę, to oczywiście najważniejszym orężem w walce z infekcjami jest prawidłowo funkcjonujący system odpornościowy. To od niego przede wszystkim zależy i ryzyko zainfekowania oraz stopień nasilenia ewentualnych objawów. Dlatego poza probiotykiem należy pamiętać o suplementacji witaminy D, wzbogaceniu diety o produkty zawierające witaminę C. Może Pani sięgnąć także po naturalne suplementy ziołowe. Szczegółowe informacje odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwiekszyc-odpornosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.