Czy zmiany w kręgosłupie mogą mieć wpływ na oczy?

Dzień dobry Choruje na jaskrę , ciśnienie oczach w normie od kilku lat . Mam też dyskopatię kręgosłupa szyjnego - przepuklina na poziomie C4-C5 i C5-C6 z uciskiem na worek oponowy (7mm) . Wykryto że mam zanik nerwu wzrokowego(badanie GDX) czy zmiany w kręgosłupie mogą mieć wpływ na oczy? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo nam przykro, że występują u Pana tak uciążliwe dolegliwości, które na pewno utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia.

Wspomniał Pan o dyskopatii odcinka szyjnego wraz z istnieniem problemów ze wzrokiem. Istnieje bowiem pewne przypuszczenie, że schorzenie kręgosłupa w danym odcinku może mieć pewien wpływ na wzrok, a także wszelkie związane z tym przypadłości.

Dyskopatia odcinka szyjnego jest coraz częstszym zjawiskiem, które obserwuje się również u ludzi młodych. Schorzenie to może powodować różne objawy, nie zawsze związane z bólem kręgosłupa. Dotyczy najczęściej osób prowadzących siedzący tryb życia lub wykonujących ciężkie prace fizyczne. Takiej dyskopatii często towarzyszą dolegliwości, takie jak: bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, szumy uszne, a także problemy z widzeniem i słyszeniem. Zdarzają się również parestezje w kończynach górnych.

Ze względu na odległość, trudno precyzyjnie określić przyczynę Pana problemów ze wzrokiem, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem okulistą oraz neurologiem. Specjalista dokładnie oceni związek Pana dolegliwości związanych z narządem wzroku - z problemami z kręgosłupem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jaskra

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.