Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?

Wiek: 3,5 miesiaca, płeć: dziewczynka, grupa krwi dziecka: Brh+, grupa krwi matki: ABrh- (matka jako dziecko nie miała problemów z wagą), grupa krwi ojca: 0rh+ (ojciec jako dziecko od 3 miesiąca zaczął spadać na wadze, zostały wprowadzone produkty zmiksowane od 3 miesiąca, mąż jest Egipcjaninem - tam chyba jeszcze nie znali mleka modyfikowanego, po tym jego waga się polepszyła, ale nigdy nie był dzieckiem pulchnym). Objawy: dziecko od urodzenia słabo przybiera na wadze. Waga urodzeniowa: 3,890, długość urodzeniowa: 57cm, punkty: 10 w skali apgar, masa w 3 dobie: 3,570, masa po miesiącu: 4,155, masa po 3,5 mies: 5,210. Wyniki morfologii: WBC – 12,2, RBC – 2,39*, HGB – 10,5*, HCT – 20,4*, MCV – 85, MCHC – 51,6*, MCH – 44,0*, RDW – 12,1, płytki krwi: PLT – 205, MPV – 9,3, rozmaz (pomiar automatyczny) NEUT -4,72, NEUT % -38,6, LYMPH – 6,15, LYMPH%- 50,3, MONO – 0,67, MONO% - 5,5, EO – 0,24, EO% - 2,0, BASO – 0,44*, BASO% -3,6*, LIC – 0,18, LIC% - 1,5, rozmaz ręczny SEGMENTY% 40, EOZYNOFILE% 2, LIMFOCYTY% 52*, MONOCYTY% 6. Analiza moczu: barwa – jasnożółta, przejrzystość - klarowny PH-8,0, ciężar wł. - 1,010, białko – nieobecne, glukoza - nie wykryto, bilirubina – nieobecna, urobilingen – prawidłowy, ciała ketonowe - nieobecne, azotyny – nieobecne, krew – nieobecna. Mocz - osad: nabłonki płaskie - pojedyncze w preparacie, nabłonki okrągłe – nieobecne, śluz – nieobecny, leukocyty - 2-5 w polu widzenia, erytrocyty świeże – nieobecne. Składniki mineralne – poj. szczawianu wapnia jedyny niepokojący objaw to słabe przybieranie na wadze (w pierwszym miesiącu 20 centyl, w drugim 15 centyl, teraz 10). Dziecko jest bardzo pogodne, bardzo ruchliwe, nie jest płaczliwe, ma swój rytm spania - jedzenia, kupki robi co około 3-4 dni, do 3 miesiąca karmione było tylko piersią, następnie zostało wprowadzone mleko modyfikowane po piersi w celu dokarmienia. Jeszcze nie dźwiga główki do siadu, pozostałe czynności potrafi już zrobić. Lekarka prowadząca stwierdziła również lekkie niedobory witaminy D3.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przedstawionych przez Panią wynikach badań na pierwszy rzut oka widać istotną klinicznie niedokrwistość mikrocytarną, która wymaga bezwzględnego leczenia. Leczenie jej opiera się na podawaniu preparatów żelaza drogą doustną.

Dodatkowo obserwowany jest podwyższony poziom bazofilii, który zwykle przemawia za występowaniem alergii lub stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Widoczna jest również leukocytoza, która także przemawia za toczącym się w organizmie stanie zapalnym.

Podsumowując wyniki badań nie są satysfakcjonujące i wymagają wizyty u lekarza pediatry, który odniesie je do stanu klinicznego dziecka. Generalna zasada w medycynie brzmi, iż leczy się objawy pacjenta a nie jego wyniki. Niemniej jednak wykonane badania przemawiają za występowaniem odchyleń od normy.

Problem z przybieraniem może mieć wiele przyczyn. Często jest to wina niedokarmiania dziecka. W Państwa przypadku, przy podwyższonych niektórych parametrach morfologii wskazane jest jednak wszczęcie odpowiedniej diagnostyki, która ustali przyczynę problemu. Na koniec mogę dodać, iż zarówno niedokrwistość, jak i alergia i choroby jelit mogą prowadzić do osłabionego przyrostu masy ciała lub jego zahamowaniu.

Pozdrawiam