Jak schudnąć, poruszając się na wózku?

Witam, mam 58 lat. Choruję od 25 lat na cukrzycę. Mam raka prostaty i miałem problemy z nerkami. Choruję na nadciśnienie, jestem po zawale 20 lat. Jestem po amputacji nogi, jeżdżę na wózku, nie chodzę wcale. Mam 173 wzrostu, niestety nie stanę na wadzę, a ważę gdzieś około 115 kg. Brak ruchu i siedzący tryb życia bardzo mnie męczy i tyję coraz więcej. Proszę o pomoc, czy w moim przypadku istnieje jakakolwiek dieta, która nie zaszkodzi? Chciałbym choć trochę schudnąć. Pozdrawiam.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Pana przypadek jest rzeczywiście wyjątkowo trudny, chociażby ze względu na liczne choroby, na które Pan cierpi. Rak prostaty, nadciśnienie, cukrzyca, chore nerki, przebyty zawał serca – to wszystko ma wpływ na funkcjonowanie Pana organizmu. Przyjmowane przez Pana leki bez wątpienia również mają wpływ na metabolizm. Sprawy nie ułatwia fakt, że po amputacji nogi prowadzi Pan siedzący tryb życia i nie może pracować nad swoją kondycją oraz sylwetką. Przy wzroście 173 cm i wadze około 115 kg Pana wskaźnik masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) wynosi 38,4, co wskazuje na otyłość II stopnia. Co można w tym przypadku zrobić? Wydaje mi się, że potrzebna jest profesjonalna porada dietetyka, który biorąc pod uwagę stan Pana zdrowia, przyjmowane lekarstwa i przebyte choroby, ustali Panu odpowiednio zbilansowaną dietę. Odsyłam Pana również do tekstów zamieszczonych pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-mezczyzn
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-cukrzykow

Pozdrawiam i życzę powodzenia