Liczne bakterie i nabłonki w moczu

Mam 20 lat. Jakiś czas temu zostałam wysłana na badania wstępne do pracy (m.in. morfologia i badanie moczu). Mam gorącą prośbę o interpretację wyników. Morfologia: WBC 3,5, erytrocyty 4,38, hemoglobina 12,6, hematokryt% 37,7, MCV 86,1, MCH 28,8, MCHC 33,4, płytki krwi 208, LYM% 38,8, MXD% 13,2, NEU% 48, RWD-SD 38, PWD 12, MPV 10,4, P-LCR 28,7, odczyn Biernackiego 5 mm/h, glukoza 82 mg/dl. Badanie moczu ogólne: barwa jasnożółta, przejrzystość - mętny, odczyn pH 7,5, ciężar właściwy 1,010, białko nieobecne, cukier nieobecny, urobilinogen 0,2, bilirubina nieobecna, ciała ketonowe nieobecne, azotyny nieobecne, krew ujemny, leukocyty -  ślad. Mikroskopowy osad moczu: nabłonki płaskie - luźno zalegają pole widzenia, leukocyty 2-5 w polu widzenia, bakterie dość liczne. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
20 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Badanie morfologii krwi nie wykazuje żadnych istotnych odchyleń od normy. Najważniejsze parametry, takie jak liczba erytrocytów, poziom hemoglobiny, hematokryt, liczba i odsetek poszczególnych rodzajów białych krwinek znajdują się w zakresie normy.

Badanie ogólne moczu, które Pani przedstawia również nie odbiega zasadniczo od normy. Można by mieć wątpliwości co do zmętnienia moczu, spowodowanego prawdopodobnie nabłonkami, licznymi bakteriami, zauważonymi w mikroskopowym osadzie moczu.

Być może występuje u Pani jednostka nazywana bezobjawowym bakteriomoczem - aby to rozpoznać przydałoby się zrobić dodatkowo posiew ilościowy moczu. Chorobę tę rozpoznaje się przy podwyższonej liczbie bakterii w posiewie bez towarzyszących objawów zakażenia układu moczowego. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy występują objawy dyzuryczne, tj. częste parcie na mocz, ból przy oddawaniu moczu. A może ból okolicy lędźwiowej bądź gorączka? Wtedy można mieć obawy, czy jednak nie jest to postać objawowa zakażenia układu moczowego.

W przypadku bezobjawowego bakteriomoczu w Pani przypadku nie potrzebne byłoby jego leczenie (chyba, że jest Pani w ciąży). W razie zakażenia układu moczowego objawowego potrzebne będzie leczenie antybiotykotykiem, z kontrolą posiewu po leczeniu.

Zważywszy, że badania zostały wykonane w celach badania wstępnego do pracy, myślę, że nie będą one miały wpływu na pozytywne zakończenie sprawy.

Pozdrwiam i życzę powodzenia.