Liczne bakterie i nabłonki w moczu

Mam 20 lat. Jakiś czas temu zostałam wysłana na badania wstępne do pracy (m.in. morfologia i badanie moczu). Mam gorącą prośbę o interpretację wyników. Morfologia: WBC 3,5, erytrocyty 4,38, hemoglobina 12,6, hematokryt% 37,7, MCV 86,1, MCH 28,8, MCHC 33,4, płytki krwi 208, LYM% 38,8, MXD% 13,2, NEU% 48, RWD-SD 38, PWD 12, MPV 10,4, P-LCR 28,7, odczyn Biernackiego 5 mm/h, glukoza 82 mg/dl. Badanie moczu ogólne: barwa jasnożółta, przejrzystość - mętny, odczyn pH 7,5, ciężar właściwy 1,010, białko nieobecne, cukier nieobecny, urobilinogen 0,2, bilirubina nieobecna, ciała ketonowe nieobecne, azotyny nieobecne, krew ujemny, leukocyty -  ślad. Mikroskopowy osad moczu: nabłonki płaskie - luźno zalegają pole widzenia, leukocyty 2-5 w polu widzenia, bakterie dość liczne. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Badanie morfologii krwi nie wykazuje żadnych istotnych odchyleń od normy. Najważniejsze parametry, takie jak liczba erytrocytów, poziom hemoglobiny, hematokryt, liczba i odsetek poszczególnych rodzajów białych krwinek znajdują się w zakresie normy.

Badanie ogólne moczu, które Pani przedstawia również nie odbiega zasadniczo od normy. Można by mieć wątpliwości co do zmętnienia moczu, spowodowanego prawdopodobnie nabłonkami, licznymi bakteriami, zauważonymi w mikroskopowym osadzie moczu.

Być może występuje u Pani jednostka nazywana bezobjawowym bakteriomoczem - aby to rozpoznać przydałoby się zrobić dodatkowo posiew ilościowy moczu. Chorobę tę rozpoznaje się przy podwyższonej liczbie bakterii w posiewie bez towarzyszących objawów zakażenia układu moczowego. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy występują objawy dyzuryczne, tj. częste parcie na mocz, ból przy oddawaniu moczu. A może ból okolicy lędźwiowej bądź gorączka? Wtedy można mieć obawy, czy jednak nie jest to postać objawowa zakażenia układu moczowego.

W przypadku bezobjawowego bakteriomoczu w Pani przypadku nie potrzebne byłoby jego leczenie (chyba, że jest Pani w ciąży). W razie zakażenia układu moczowego objawowego potrzebne będzie leczenie antybiotykotykiem, z kontrolą posiewu po leczeniu.

Zważywszy, że badania zostały wykonane w celach badania wstępnego do pracy, myślę, że nie będą one miały wpływu na pozytywne zakończenie sprawy.

Pozdrwiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty