Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 4 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból i opuchlizna po ukąszeniu muchy końskiej

Dzień dobry nazywam się Robert dwa dni temu świętowałem swoje urodziny. Zrobiłem mala impreze w plenerze, Wszystko się dobrze ukladalo pogoda dopisała jedyna przeszkoda było wyjątkowo dużo rożnego robactwa latającego w powietrzu. W trakcie imprezy w pewnym momencie poczułem ze cos mnie ugryzło. Nie przejąłem się tym zbytnio bo nie raz mnie coś ugryzło ale teraz reka mi spuchła coraz bardziej nasilał się bol wiec nie mając nic pod reką zrobiłem sobie okłady z cebuli. Znajomi stwierdzili ze musiala mnie ugryźć mucha konska – faktycznie latało tego sporo. Moje pytanie brzmi czym złagodzić ból i usunąć opuchliznę?
ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Miejscowo proszę zastosować maść na ugryzienia typu Fenistil oraz zimne okłady z altacetu/octu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy ogólne, tj. bóle stawów, gorączka, dreszcze czy też zaburzenia rytmu serca proszę skonsultować się z lekarzem.

0

Witam, fenistil lub hydrocortison krem - bez recepty. Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Mucha końska to owad, który posiada bardzo silny jad. Najczęściej owad ten występuje przy zbiornikach wodnych. Jest to jusznica, należąca do rodziny bąkowatych. Najbardziej niebezpieczne są samice muchy końskiej. Są one aktywne głównie w ciągu dnia. Ugryzienia samicy muchy końskiej są szczególnie bolesne, ponieważ bez zastowania znieczulenia rozcinają one skórę ludzką, a potem zlizują z jej powierzchni krew. Ukąszenie przez muchę końską jest niebezpieczne i bolesne. Moze prowadzić do opuchlizny oraz do powstania stanu zapalnego. Rumieńskórny moze dochodzić do znacznych rozmiarów, a skóra w tym miejscu ulega ociepleniu. Poza tym występuje świąd, należy jednak pamiętać, aby nie drapać miejsca po ukąszeniu, bo może dojść do nadkażenia bakteryjnego rany. Jesli chodzi o leczenie, to miejsce po ugryzieniu można okładac kostkami lodu. Poza tym można stosować łagodzące okłady z rumianku oraz ze śmietany lub ze zsiadłego mleka. Poza tym można kupić fenistil żel-preparat dostępny w aptece bez recepty i smarować go na zmienione miejsce kilka razy dziennie. Zapobiega on powstawaniu stanu zapalnego. Po ugryzieniu można przyjmować wapno. Jesli stan zapalny dookoła miejsca ugryzienia ulegnie znacznemu powiększeniu, wtedy niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Występowanie stanu zapalnego może trwać od 4 do 15 dni po ugryzieniu muchy końskiej. Ważna jest też profilaktyka ugryzienia. Należy ubierać się w ubrania z długim ękawem. Profilaktycznie można zastosować na skórę środek nazywany permetyną.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy