Ból w prawej pachwinie promieniujący do uda

Witam, Chciałabym uzyskać  jakąś wskazówkę na temat mojej dolegliwości, jaką jest ból w prawej pachwinie. Od pewnego czasu mam ból w prawej pachwinie, ból odczuwany z prawej strony pachwiny promieniuje do uda i występuje przeważnie przy wstawaniu, za każdym razem gdy wstaję i przejdę 2-3 kroki kuśtykam. Nie uprawiam żadnych sportów, nie trenuję, nie zrobiłam nic takiego co mogłoby spowodować jakikolwiek wysiłek. Troche się tym niepokoję i chciałabym się przebadać i zacząc ewentualne leczenie. Nie wiem jednak do jakiego lekarza powinnam się udać z takimi dolegliwościami jak ból w prawej pachwinie. Jakie badania powinnam wykonać? Czym może być spowodowany taki ból w prawej pachwinie? Czy to może być coś groźnego? Na początku to bagatelizowałam, ale teraz boję się coraz bardziej. Bardzo proszę o poradę i ewentualne wskazówki,do których mogłabym się zastosować. Dziękuję.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

proponuję zgłosić się do lekarza. Przyczyny opisywanych dolegliwości mogą być różne. Porada internetowa nie jest w stanie zastąpić zarówno wywiadu jak i badania lekarskiego, które są niezbędne do postawienia diagnozy.
Mogą być to dolegliwości spowodowane zarówno przepukliną pachwinową/ udową, nadwyrężeniem grup mięśniowych tej okolicy lub wynik choroby stawu biodrowego. To jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny.
Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Magdalena Mroczek

Witam,

Niestety na podstawie opisu nie jest możliwe postawienie diagnozy. Niezbędna jest wizyta u lekarza, dokładny wywiad i badanie przedmiotowe. Bez tego można jedynie spekulować co do natury choroby.
W grupie ryzyka przepukliny pachwinowej znajdują się przede wszystkim osoby otyłe. Narażeni są również pracownicy fizyczni oraz osoby przenoszące ciężary. Poza tym przepuklina pachwinowa znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Można wtedy wymacać gulkę pod powierzchnią skóry, która wydostaje się na przykład przy kaszlu lub przy śmiechu. Przepuklina spowodowana jest zmniejszeniem napięcia mięśni powłok brzusznych.

Poza tym istnieje bardzo duża grupa innych przyczyn , które mogą wywoływać bóle w pachwinie. Należą do nich na przykład zwyrodnienie stawu biodrowego, w którym ból promieniuje od stawu aż do okolic pachwiny. Takie objawy mogą dawać też zmiany degeneracyjne kręgosłupa. Wtedy ból promieniuje od pleców i części lędźwiowej kręgosłupa aż do pachwiny. Pomocne w diagnostyce może być wykonanie zdjęcia MRT kręgosłupa.

inną przyczyną jest naciągnięcie ścięgien i powięzi powstałe w wyniku urazów sportowych. Ból pojawia sie nagle, ale z czasem zanika. Można wtedy stosować voltaren i leki przeciwbólowe doustne np. z grupy NLPZ i nie nadwyrężać stawu i wtedy z czasem ból powinien ustąpić.

Inną przyczyną bólu w pachwinie są kamienie nerkowe, Wtedy ból promieniuje do pachwiny, jest bardzo silny mogą towarzyszyć mu wymioty.

U kobiet dodatkowo takie bóle mogą pojawiać się w wyniku skrętu jajnika lub stanów zapalnych jajnika i przydatków.

Proponuję zacząć diagnostykę od wizyty u ortopedy. Potem konieczna może być wizyta u lekarza ortopedy. Być może zleci on dodatkowe badania takie jak rtg bioder. Lekarz rodzinny wyda skierowania do innych specjalistów. W takim przypadku, bez badania nie jest możliwe udzielenie porady internetowej.