Chuda sylwetka ciała u 16-latka

Mam16lat,59 kg i176 cm wzrostu.Moim problemem jest to,że górna część ciała wygląda jak szkielet dokładniej widać wszystkie żebra,brak masy,2,6 cm w bicepsie .Pora zacząć się martwić,bo wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy.Chciałbym wkońcu normalnie wyglądać,sporadycznie ćwicze i mam wgłebienie w klatce piersiowej myśle że od nieumiejętnie robionych pompek.Bardzo prosiłbym o diete i rozkład jakich kolwiek ćwiczeń. Dodam też że pale papierosy i marihuane choć trudno mi się do tego przyznać
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W pierwszej kolejności proponowałabym porzucenie nałogu palenia - nie wpływa to korzystnie ani na zdrowie (zwłaszcza w tak młodym wieku), ani też na masę ciała. Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zmniejszenie apetytu oraz zwiększa wydatki energetyczne organizmu. Badania naukowe wykazały, że już wypalenie jednego papierosa powoduje ok. 3% wzrost wydatków energetycznych organizmu przez ok. 30 minut . Ponadto nawyk palenia wywołuje uczucie sytości które może utrzymywać się nawet do dwóch godzin, zmniejszając tym samym dzienne pobieranie pokarmu i powodując deficyt energetyczny.
Polecam również zwiększyć ilość posiłków dziennie, aby móc dostarczyć większe ilości energii. Powinna ona pochodzić jednak ze zdrowych produktów spożywczych a nie słodyczy czy fast foodów. Polecane są także przekąski typu orzechy, migdały, nasiona itp, które charakteryzują się wysoką kalorycznością a jednocześnie niewielką objętością.
Codzienna dieta powinna być urozmaicona, bogata w chude mięso i ryby, produkty zbożowe, oleje roślinne, warzywa i owoce.
Przy rozpoczęciu regularnych ćwiczeń w kierunku zwiększenia masy mięśniowej, należy pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię i składniki odżywcze, w tym w szczególności białko i węglowodany.