Co mam robić z tymi bólami nadbrzusza mając 46 lat?

Od 3 miesięcy mam bóle nadbrzusze. Gastroskopi a wykazała gastropatie rumieniowa, ponoć nam intensywnie zaczerwieniony błonę śluzową zoladka, przepuklinę rozwoju przełykowego przepony i zawartość żółci w żołądku. TK jamy brzusznej nic nie wykazalo Badania krwi i moczu też ok. Enzymy trzustkowa, próby wątrobowe, bilurbine, glukoza, crp, ob też ok. Gastrologa przypisywał mi już różne leki i nic. Dalej boli. Czy to może robić się rąk zoladka, tylko narazie badania tego nie wykazują, skoro leki nie pomagaj?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dobrze, że wykonała Pani najpotrzebniejsze badania ze strony układu pokarmowego. Taka diagnostyka jest bardzo pomocna w potwierdzeniu lub wykluczeniu poważniejszych lub przewlekłych schorzeń.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy gastryczne oraz wyniki badania gastroskopii, stwierdzono występowanie stanu zapalny błony śluzowej żołądka oraz przepuklinę przełykową przepony oraz pewną zawartość żółci w żołądku.

Obecność żółci mogłaby świadczyć o refluksie dwunastniczo-żołądkowym. Bardzo często przypadłość ta występuje wraz z innymi zaburzeniami, głównie ze stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Najczęstsze objawy, które temu towarzyszą to między innymi przewlekłe bóle w nadbrzuszu, które często nie ustępują po lekach, a także mdłości, biegunki, zaparcia, utrata masy ciała oraz obecność zgagi.

Często zdarza się sytuacja, że takie objawy wraz zastojem żółci, może występować przy cukrzycy oraz wrzodach żołądka.

Ze względu na odległość, trudno jest wskazać dokładną przyczynę takich dolegliwości oraz ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego, też zalecamy Pani ponowną konsultację u gastrologa, aby zdecydował o ewentualnej modyfikacji leczenia, aby poprawić komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zolc-czym-jest

https://zdrowie.parenting.pl/refluks-jelitowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.