Co mogą oznaczać takie problemy z jelitami?

Witam mam 21 lat i mam coś z jelitami Zaczęło się od tresowej sytuacji i zaczęłam wydalac sporo gazów . Przed posiłkami jak i po posiłkach tak samo . Z roku na rok było coraz gorzej zaczęły się biegunki , zatwardzenia ,bóle brzucha i bóle odbytu z odbytu zaczął się ulatwiac nie przyjemny zapach ale nie był tak intensywny jak teraz . Poszłam do gastrologa i miałam robiona gastroskopie i wykazało że mam Helicobacter pylori dostałam leki i były pobrane wycinki z dwusnastnicy a przed badaniem miałam już wyeliminowalam wtedy słodkie i jedzenie które wzdyma później inne diety które nic nie zmieniły.Nic nie pomagało i zaczęło się robić coraz gorzej bo czułam ból jelit strasznie kuło i się przelewalo po lewej stronie w jelitach. Zapach zaczął być już bardziej wyczuwalny który się ulatnial (zapach fekali) , zaczęło się że juz otwieranie okna .Czuje jak odbyt jest naciągnięty albo taki luźny nie wiem jak to opisać dziwne uczucie. Czuje jak gaz się ulatnia ciągle. Miałam kolanoskopie zrobioną ale nie do końca bo było bez nieczulenia.Do łazienki muszę iść jak poczuję potrzebę .Kał jest Cuchnący i mam czasami dużo śluzu. Ból kujący już minął , kał jest stały ale nie taki jaki powinien być. Czuje ze do końca się nie wyróżniam i czasami tam piecze boli, za każdym razem jest brudny papier powytarciu , czasami bielizna i po kąpieli ręcznik wybrudze nawet czasami zdarzy się że na drugi dzień też brudze. Zapach teraz jest zapachem obory i ciągle się ulatnia. Zapach jest tak intensywny że wszystkie okna w domu są otwarte jak jestem u kogoś i cuchnie ( muchy się pojawiają tam gdzie jestem)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problemy jelitowe prowokujące m.in. gazy czy kał o wyjątkowo intensywnym odorze mogą mieć związek z wieloma schorzeniami jelit.

Naturalnie woń gazów wynika z obecności siarkowodoru lub innych związków siarki. Oczywiście dieta oraz rodzaj flory bakteryjnej jelit również ma wpływ na intensywność zapachu gazów, a także – co może się odnosić do Pani sytuacji – sytuacje stresowe. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-gazy-przyczyny-leczenie.

Z kolei choroby, które można wiązać z bólami brzucha oraz problemami z wypróżnieniami, to m.in. nietolerancje pokarmowe – np. nietolerancja laktozy (dotyczy aż 37% Polaków), a także poważna choroba trzewna, czyli celiakia. Może warto sprawdzić stan swojego zdrowia pod kątem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Więcej w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa.

Z kolei flora bakteryjna odgrywa ogromną rolę w przewodzie pokarmowym człowieka i jest niezbędna do trawienia spożywanego pokarmu, ale gdy dochodzi do jej przerostu, to mogą wystąpić objawy podobne do tych opisywanych przez Panią. Być może ten artykuł będzie przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy.

Warto również, by zwróciła Pani uwagę na swój jadłospis – nawet jeśli jego modyfikacja nie spowoduje całkowitego wyzdrowienia, to może znacząco wpłynąć na eliminację gazów o przykrym zapachu.

Więcej o chorobach jelit w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.