Co może znaczyć uciążliwe wzdęcie i ból brzucha?

Witam mam problem z bulem brzucha a mianowicie jest cały czas wzdęty i obolały bez względu na to co zjem i jaka jest pora dnia . Wszelkie możliwe badania ma brzuch typu usg, kolonoskopia z gastroskopią jak i Sibo zostało wykluczone , badania na nie tolerancje również robiłam . Prosiła bym o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonała Pani już szeroko zakrojoną diagnostykę swoich dolegliwości. Tak naprawdę ma Pani zrobione już wszystkie kluczowe badania dla rozpoznawania chorób przewodu pokarmowego. Niestety bóle brzucha, wzdęcia dalej się utrzymują. Pojawiają się szczególnie po spożyciu posiłku. Nie pisze Pani o tym, czy wykonała badania laboratoryjne. Możliwe, że warto wykonać badania diagnostyczne w celu wykluczenia alergii pokarmowej czy celiakii. Z tego też względu warto ponowić kontakt z gastrologiem, aby porozmawiać także o takiej ewentualności. Dodatkowo trzeba zastanowić się, czy Pani tryb życia oraz sposób odżywiania nie powodują tych dolegliwości. Na pewno powinna Pani starać się jeść regularnie, posiłki lekkostrawne oraz urozmaicone. Trzeba wykluczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych oraz używek, np. alkoholu. Dodatkowo takie objawy mogą być potęgowane przez ciągły stres. Z tego też względu zachęcamy do ponownego kontaktu z lekarzem w celu podjęcia kolejnych kroków diagnostycznych. Pani zaś może już od teraz wdrożyć powyższe sugestie, co do samego sposobu odżywiania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-wzdety-brzuch

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.