Co robić z krwią po wydalaniu stolca?

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu około dwóch miesięcy zauważyłem krew przy wydalaniu. Zostaje na papierze, w kale. Ciemno czerwona barwa, czasem naturalny kolor krwi. Objawy raz zanikają, raz się pojawiają, ostatnim razem krwi było dużo. Nie odczuwam świądu, czy bólu. Mam często biegunki, czasami odczuwam sytość po małym posiłku. Wiek 31 lat, grupa krwi A , ryzyko genetyczne: ojciec zmarł na raka żołądka. Do jakiego lekarza i na jakie badania powinienem się zgłosoć ? Czy powinienem być zaniepokojony tymi objawami ? Czy mogą być to po prostu hemoroidy ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo nam przykro, że wystąpiły u Pana takie budzące obawy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Takie objawy mogą świadczyć o wielu różnych schorzeniach, ale także obniżać znacznie jakość życia.

Najważniejszym i pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem gastrologiem, gdyż ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia. Warto by było w Pana przypadku wykonać rozszerzone badania diagnostyczne. Na pewno istotnymi mogłyby być: USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, pełna morfologia krwi, CRP, OB, poziom prób wątrobowych, amylazy i kreatyniny w surowicy krwi.

Biorąc pod uwagę Pana predyspozycje genetyczne, a także towarzyszące objawy, należałoby wykonać rozszerzoną diagnostykę. Jednocześnie takie objawy nie muszą od razu oznaczać czegoś niepokojącego. Obecność krwi w stolcu zazwyczaj mogłaby sugerować krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W taki przypadku zawsze należy odnaleźć źródło krwawienia.

Bardzo często krwawienia towarzyszą obecności żylakom odbytu, czyli hemoroidom.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/przetoka-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.