Czy dieta jest skuteczna przy zespole IBS?

Dzień dobry, Po dwóch latach ciągłych badań dowiedziałem się, że choruje prawdopodobnie na zespół IBS. Wiem, że ta choroba jest niewyleczalna. Chodzę do psychologa, brałem leki psychotropowe (przestałem). Bardzo często odczuwam lęk, jak i stres. Słyszałem, że pomocna w tym schorzeniu jest odpowiednia dieta, dużo czytałem o foodmap, czy jest ona skuteczna? Chciałbym zaznaczyć, że główne objawy u mnie to nieustający ból brzucha 24h na dobę. Mam zaledwie 23lata i chciałbym znów normalnie żyć. Z góry dziękuję za wszystkie udzielone rady.

Dzień dobry,

Rozpocznę od tego, że dieta w zespole jelita drażliwego ma istotne znaczenie i w zdecydowanej większości przypadków jest ona bardzo skuteczna, ponieważ pomoże Panu wejść w stan remisji, a więc okres charakteryzujący się brakiem objawów chorobowych. Jak najbardziej dieta FODMAP jest efektywną formą leczenia żywieniowego, którą rekomenduje się właśnie w zespole jelita drażliwego ze względu na m.in. niską zawartość węglowodanów (cukrów) łatwo fermentujących w przewodzie pokarmowym oraz błonnika, który przyspiesza motorykę jelit, ułatwia formowanie się mas kałowych i nasila biegunkę przy wysokim spożyciu. Codzienny Pana jadłospis powinien być lekkostrawny, czyli wszystkie produkty należy przygotowywać w taki sposób, aby były jak najbardziej delikatne dla przewodu pokarmowego. Preferowane metody obróbki termicznej potraw to: gotowanie w wodzie, gotowanie na parze i duszenie. Należy unikać pieczenia w sposób tradycyjny, smażenia i grillowania. Ze względu na silne podłoże psychogenne warto również, aby Pan zwrócił uwagę na redukcję czynników stresogennych w swoim życiu lub zmianę sposobu postępowania w sytuacjach stresowych, którą może Pan wypracować wraz z psychodietetykiem lub psychoterapeutą.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny