Czy nie biorę za dużo witamin?

Witam! Mam 29 lat, jestem kobietą. Pół roku temu zachorowałam na płuca, leżałam w szpitalu. Od tamtego czasu muszę na siebie bardziej uważać (min. żebym się nie przeziębiła). Od dłuższego czasu miałam problemy z odpornością, a po pobycie w szpitalu - ze skórą i włosami. Mam również problem z przepływem nerwów w ręce po stronie operowanego płuca (być może jest to związane z zabiegiem, który przeszłam). W ramach zwiększonego dbania o siebie zaczęłam brać następujące witaminy i suplementy: V***, witaminę B, E***. Oprócz tego staram się jak najlepiej odżywiać - warzywa, nabiał. Moje pytanie jest następujące: czy nie przesadzam ze spożywaniem tych środków witaminowych? Wiem, że niektóre częściowo się pokrywają, a niestety nie znam się na tyle, żebym potrafiła stwierdzić, czy mogę to wszystko brać w tym samym czasie, czy niekoniecznie. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam!

Urozmaicona, oparta o piramidę żywienia dieta nie wymaga zwykle stosowania suplementacji witamin w postaci preparatów farmakologicznych. Co do przyjmowania kilku rodzajów tabletek - nie powinno się stosować jednocześnie preparatów zawierających te same składniki - zwłaszcza, jeśli zawierają one witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), których nadmiar kumuluje się w organizmie - można je przedawkować, co nie jest obojętne dla zdrowia. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, spożyte w zbyt dużej ilości są na bieżąco wydalane z organizmu, stąd praktycznie nie ma niebezpieczeństwa ich przedawkowania.

Reasumując - jeśli chce Pani przyjmować witaminy w tabletkach, to jeden preparat wielowitaminowy w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam.