Czy problemy ze zdrowiem mogą być związane z dużym spadkiem wagi?

Przez rok schudłam 14kg teraz mam duże problemy ze zdrowiem nie wiem czy te sprawy się łączą ale mam znikąd siniaki leci mi krew z nosa często czarny stolec prowokuje czasami wymioty waże 52 /168cm nie mam dosłownie na nic siły co może mi.polegać?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Utrata masy ciała powinna wiązać się z polepszeniem zdrowia jak i samopoczucia. Jednak niekiedy zdarza się, że przy odchudzaniu stosując dietę ubogoenergetyczną mamy także do czynienia z niewłaściwą podażą składników pokarmowych takich jak tłuszcze, węglowodany, białko oraz składniki mineralne i witaminy. Do takich sytuacji dochodzi przy zastosowaniu diet niezgodnych z zasadami racjonalnego żywienia. Następstwem takiej diety mogą być problemy zdrowotne wynikające z niedoboru składników mineralnych i witamin, takie jak: uczucie zmęczenia, senność, ból mięśni, wypadanie włosów, zły stan skóry i paznokci, wynikające np. z niedokrwistości. W przypadku pojawiających się siniaków czy też krwotoków z nosa, możliwy jest niedobór witaminy K lub witaminy C, który można zniwelować odpowiednim spożyciem warzyw i owoców (np. cytrusy, przetwory z dzikiej róży, brokuł, ziemniaki, zielone warzywa liściaste). Częste prowokowanie wymiotów jest groźne dla organizmu, gdyż może jednocześnie skutkować niedoborem składników mineralnych oraz witamin, a także może prowadzić do zmian w obrębie przełyku, które dalej mogą skutkować pojawieniem się krwotoków uwidaczniających się w ciemnym stolcu. Jednakże warto udać się do lekarza rodzinnego w celu konsultacji medycznej.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Złe samopoczucie? Czerp energię z diety!
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zle-samopoczucie-czerp-energie-z-diety.html?c=9