Czy spadek masy ciała może być przyczyną takich wyników krwi?

W przeciągu ostatnich 1,5 miesiąca schudłem z 99kg do 83kg (wzrost 189cm). Wiem, że powinienem robić to dużo wolniej, ale tak mi się podoba.. Jem zdrowo i nie objadam się, pije bardzo dużo wody. Poprawiło się moje samopoczucie i całkiem zapomniałem czym jest zmęczenie. Ale morfologia wykazała że mam białe krwinki na poziomie 3,6 (norma 4 - 10) i neutrofile 1.2 (norma 2 - 7). Czy nagły spadek masy ciała może powodować taką anomalię?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

szybka utrata kilogramów jest motywująca i dobrze wpływa na doraźne samopoczucie, jednak w szerszej perspektywie nie wpływa najlepiej na stan całego organizmu. Gwałtowna redukcja kilogramów i narzucenie zbyt dużego obciążenia dla ciała może przyczynić się do rozregulowania gospodarki hormonalnej, jak i wyniszczenia organizmu. Niskokaloryczna dieta może powodować powstanie kamicy żółciowej, niedobory składników odżywczych, a także – co może mieć miejsce w Pana przypadku – do osłabienia układu immunologicznego. W dalszej perspektywie naturalna odporność może zostać częściowo upośledzona.

W poniższym artykule znajdzie Pan dokładną analizę nieprawidłowości w badaniu białych krwinek i neutrofili:

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-bialych-krwinek-jakie-produkty-dolaczyc-do-diety-by-organizm-naturalnie-zwiekszal-ich-liczbe,

https://portal.abczdrowie.pl/neutrofile-ponizej-normy-charakterystyka-choroby.

Zachęcam Pana do zweryfikowania zasad żywienia oraz kontaktu z lekarzem, być może zaleci on suplementację, która będzie stanowiła wsparcie dla organizmu i ochronę przed wirusami i bakteriami. Lekarz sprawdzi także, czy podane przez Pana niedobory nie są czasową konsekwencją przebytej w niedawnym czasie infekcji. Warto będzie powtórzyć morfologię po wdrożeniu zaleceń lekarza lub wykwalifikowanego dietetyka.

Więcej informacji dotyczących bezpiecznego tempa utraty wagi znajdzie Pan w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/bezpieczne-tempo-chudniecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.