Czy taki stan podczas anginy jest normalny?

Witam od paru dni walczę z angina. Przez dwa dni wysoka gorączka sięgająca 40 stopni,nudności prowadzące do wymiotów.Naloty na migdałach.Teraz jest 4 dzień, temperatury od rana już nie ma.Kiedy przysypiam w dzień budzę się cała spocona mimo braku temperatury. Doszedł jeszcze silny ,cmiący bol glowy najbardziej przy wstawaniu i poruszaniu się.Mialam już tyle angin,ale ta jest szczególnie inna.A może to jednak normalne? Proszę o odp.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani obecnie takie dolegliwości, wynikające z trwającej anginy. Na pewno choroba ta utrudnia codzienne funkcjonowania i obniża aktualny komfort życia.

Angina jest chorobą bakteryjną gardła, ostrym zapaleniem migdałków i błony śluzowej gardła. Jest to niestety schorzenie zakaźne, może z łatwością przenosić się na inne osoby drogą kropelkową. Przypadłość ta jest wywoływana bakteriami, które znajdują się w uśpieniu w naszym organizmie. W momencie obniżonej odporności, a także niedoleczonej infekcji wirusowej, patogeny te namnażają się, powodując silny stan zapalny. Anginę najczęściej wywołują paciorkowce, ale również gronkowce, pneumokoki, a także E. coli.

Do głównych objawów tej choroby bakteryjnej można szczególnie zaliczyć: podwyższoną temperaturę ciała, silny ból gardła, biały nalot na migdałkach, ból głowy i szyi, powiększone i bolesne węzły chłonne, a także wymioty i ogólne osłabienie i zmęczenie.

Opisane przez Panią objawy mogłyby świadczyć, że angina ma ostry przebieg, ale antybiotyk powinien zacząć już działać. Bardzo ważne jest, aby w trakcie choroby pić dużo płynów oraz odpoczywać. Można również wspomóc się specjalnymi płukankami do gardła, aby zmniejszyć stan zapalny oraz obrzęk migdałków.

W razie braku poprawy zalecamy konsultację z lekarzem internistą, aby ocenił Pani stan zdrowia i proces leczenia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.