Czy wzdęcia i zaparcia mogą wynikać z nietolerancji laktozy?

Witam, od dwóch miesięcy męczą mnie wzdęcia oraz zaparcia, wcześniej też się zdarzało, ale ostatnio objawy się nasiliły mimo, że dbam o siebie. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu, jem regularne posiłki co 3-4 godziny, piję ok. 1,5 litra wody dziennie, piję len mielony oraz herbaty ziołowe, jem owsiankę itp. Mam niedoczynność tarczycy i jem dość dużo nabiału, zastanawiam się czy może to być nietolerancja laktozy. Nie mogę schudnąć. Czy powinnam zrobić jakieś badania?

Dobry wieczór,

jeśli chodzi o wzdęcia to jak najbardziej mogą one wynikać z nietolerancji laktozy. Może Pani wprowadzić na próbę produkty bezlaktozowe i "mleka roślinne" np. migdałowe, kokosowe do owsianek i obserwować.

Warto przygotować dzienniczek żywieniowy i poddać go ocenie dietetykowi.

Pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska

Dzień dobry,

nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym wieku. Jeżeli obserwuje Pani u siebie po spożyciu mleka biegunkę oraz wzdęty brzuch to proszę wykonać testy na nietolerancję laktozy lub wykluczyć ją na okres kilku dni i wówczas należy dokładnie obserwować swój organizm.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Występowanie takich objawów może być związane z niedoczynnością tarczycy, gdyż wpływa ona na pracę przewodu pokarmowego oraz szybkość metabolizmu. Poza tym wzdęcia mogą być objawem nietolerancji laktozy. W związku z tym można odstąpić od spożywania laktozy na przynajmniej kilka dni i zobaczyć jak organizm będzie się zachowywał, bądź zrobić testy na nietolerancje. Natomiast w połączeniu z zaparciami mogą też świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit. W tym przypadku najlepiej przygotować dzienniczek bieżącego notowania, w którym należy zapisywać co się je, w jakich ilościach i o jakiej porze. Można zanotować również kiedy pojawiają się opisane dolegliwości i z tak przygotowanym dzienniczkiem udać się do dietetyka. Dobrze byłoby zgłosić się również do gastroenterologa, który w razie konieczności wykona potrzebne badania w celu sprawdzenia przyczyn występujących objawów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Dieta eliminacyjna – kiedy ma sens?
https://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-eliminacyjna-kiedy-ma-sens.html?c=9