Kobieta , 28 lat Witam, od dwóch miesięcy męczą mnie wzdęcia oraz zaparcia, wcześniej też się zdarzało, ale ostatnio objawy się nasiliły mimo, że dbam o siebie. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu, jem regularne posiłki co 3-4 godziny, piję ok. 1,5 litra wody dziennie, piję len mielony oraz herbaty ziołowe, jem owsiankę itp. Mam niedoczynność tarczycy i jem dość dużo nabiału, zastanawiam się czy może to być nietolerancja laktozy. Nie mogę schudnąć. Czy powinnam zrobić jakieś badania?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dobry wieczór,

jeśli chodzi o wzdęcia to jak najbardziej mogą one wynikać z nietolerancji laktozy. Może Pani wprowadzić na próbę produkty bezlaktozowe i "mleka roślinne" np. migdałowe, kokosowe do owsianek i obserwować.

Warto przygotować dzienniczek żywieniowy i poddać go ocenie dietetykowi.

Pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym wieku. Jeżeli obserwuje Pani u siebie po spożyciu mleka biegunkę oraz wzdęty brzuch to proszę wykonać testy na nietolerancję laktozy lub wykluczyć ją na okres kilku dni i wówczas należy dokładnie obserwować swój organizm.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Mgr Monika Frank 85
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań 85 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry!
Występowanie takich objawów może być związane z niedoczynnością tarczycy, gdyż wpływa ona na pracę przewodu pokarmowego oraz szybkość metabolizmu. Poza tym wzdęcia mogą być objawem nietolerancji laktozy. W związku z tym można odstąpić od spożywania laktozy na przynajmniej kilka dni i zobaczyć jak organizm będzie się zachowywał, bądź zrobić testy na nietolerancje. Natomiast w połączeniu z zaparciami mogą też świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit. W tym przypadku najlepiej przygotować dzienniczek bieżącego notowania, w którym należy zapisywać co się je, w jakich ilościach i o jakiej porze. Można zanotować również kiedy pojawiają się opisane dolegliwości i z tak przygotowanym dzienniczkiem udać się do dietetyka. Dobrze byłoby zgłosić się również do gastroenterologa, który w razie konieczności wykona potrzebne badania w celu sprawdzenia przyczyn występujących objawów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Dieta eliminacyjna – kiedy ma sens?
https://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-eliminacyjna-kiedy-ma-sens.html?c=9

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Niedoczynność tarczycyNiedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanych niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Niedoczynność tarczycy występuje prawie 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
  • Wzdęcia brzucha – Wzdęcia brzucha (bębnica) obok bólów brzucha i zaparć stanowią jedno z najczęstszych dolegliwości ze strony jamy brzusznej. Często chory nie zgłasza tych dolegliwości spontanicznie. Wzdęcie brzucha to patologiczne zwiększenie ilości objętości powietrza w żołądku i jelitach.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Nabiał

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy

Jakie są symptomy nietolerancji laktozy? Nietolerancja laktozy jest dziś jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej, kiedy w organizmie brakuje laktazy - enzymu, który ją rozkłada. Dlatego jeżeli po spożyciu mleka czy jogurtu czujesz...

Nabiał

Po czym poznać, że trzeba ograniczyć ilość nabiału w diecie?

Po czym poznać, że trzeba ograniczyć ilość nabiału w diecie?

Objawy nietolerancji laktozy Gdy po lekkim śniadaniu, jak płatki z mlekiem czy jogurt, wcale nie czujesz się zwiewnie, a cierpisz na wzdęcia i ból brzucha, może to oznaczać, że masz uczulenie na mleko lub nie trawisz laktozy. Jeśli masz skurcze brzucha,...

Diety dla alergików

Laktoza - nietolerancja, alergia, dieta

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia, które spowodowane jest brakiem lub zbyt małym wytwarzaniem enzymu zwanego laktazą, odpowiadającego za prawidłowy rozkład laktozy. Jest to dwucukier obecny w mleku i innych produktach nabiałowych. Nietolerancja...

Alergia pokarmowa - charakterystyka, przyczyny, symptomy, alergia na białko, leczenie

Nietolerancja laktozy u dzieci

Nietolerancja laktozy oznacza, że organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać laktozy - naturalnego cukru znajdującego się w mleku i nabiale. Jeżeli laktoza nie ulegnie rozkładowi podczas procesów trawiennych i przemieszcza się do jelita grubego, może...