Czy wzdęcia i zaparcia mogą wynikać z nietolerancji laktozy?

Witam, od dwóch miesięcy męczą mnie wzdęcia oraz zaparcia, wcześniej też się zdarzało, ale ostatnio objawy się nasiliły mimo, że dbam o siebie. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu, jem regularne posiłki co 3-4 godziny, piję ok. 1,5 litra wody dziennie, piję len mielony oraz herbaty ziołowe, jem owsiankę itp. Mam niedoczynność tarczycy i jem dość dużo nabiału, zastanawiam się czy może to być nietolerancja laktozy. Nie mogę schudnąć. Czy powinnam zrobić jakieś badania?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową

Obejrzyj nasz film i dowiedz się, czym jest udrażnianie przełyku metodą endoskopową. Sprawdź, w jakich sytuacjach wykonywany jest ten zabieg. O udrażnianiu przełyku mówi lek. Marcin Radkowski.

Dobry wieczór,

jeśli chodzi o wzdęcia to jak najbardziej mogą one wynikać z nietolerancji laktozy. Może Pani wprowadzić na próbę produkty bezlaktozowe i "mleka roślinne" np. migdałowe, kokosowe do owsianek i obserwować.

Warto przygotować dzienniczek żywieniowy i poddać go ocenie dietetykowi.

Pozdrawiam,
Beata Krawczyńska-Kowalska

0

Dzień dobry,

nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym wieku. Jeżeli obserwuje Pani u siebie po spożyciu mleka biegunkę oraz wzdęty brzuch to proszę wykonać testy na nietolerancję laktozy lub wykluczyć ją na okres kilku dni i wówczas należy dokładnie obserwować swój organizm.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania

Dzień dobry!
Występowanie takich objawów może być związane z niedoczynnością tarczycy, gdyż wpływa ona na pracę przewodu pokarmowego oraz szybkość metabolizmu. Poza tym wzdęcia mogą być objawem nietolerancji laktozy. W związku z tym można odstąpić od spożywania laktozy na przynajmniej kilka dni i zobaczyć jak organizm będzie się zachowywał, bądź zrobić testy na nietolerancje. Natomiast w połączeniu z zaparciami mogą też świadczyć o nieprawidłowej pracy jelit. W tym przypadku najlepiej przygotować dzienniczek bieżącego notowania, w którym należy zapisywać co się je, w jakich ilościach i o jakiej porze. Można zanotować również kiedy pojawiają się opisane dolegliwości i z tak przygotowanym dzienniczkiem udać się do dietetyka. Dobrze byłoby zgłosić się również do gastroenterologa, który w razie konieczności wykona potrzebne badania w celu sprawdzenia przyczyn występujących objawów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Dieta eliminacyjna – kiedy ma sens?
https://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-eliminacyjna-kiedy-ma-sens.html?c=9

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty