Dieta wegańska przy diagnozie talasemii beta

Dzień dobry, Mam zdiagnozowaną talasemię beta, jednak jest to forma tej choroby w bardzo lekkiej postaci. Nie przyjmuję leków, nie jest prowadzone leczenie w żadnej formie. Mam 19 lat i chcę przejść na dietę wegańską. Czy w moim przypadku jest to w jakiś sposób niewskazane?W jakich ilościach powinnam spożywać produkty bogate w żelazo? Bez ograniczenia i więcej niż zazwyczaj czy może ograniczyć?

Witam serdecznie,

W przypadku talasemii minor (czyli najłagodniejszej formy choroby, gdzie nie ma przetoczeń krwi i pacjenci nie wymagają leczenia) nie ma konkretnych zaleceń dietetycznych. Jednak, ponieważ planuje Pani przejść na weganizm należy skontaktować się bezpośrednio z dietetykiem w celu ustalenia dobrze zbilansowanej diety dostarczającej odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych. Jeśli miałaby Pani wykonywane transfuzje krwi należałoby ściśle kontrolować ilość żelaza w diecie (organizm nie jest w stanie sobie poradzić z jego nadmiarem po rozpadzie tkanek). Mimo wszystko nie jest wskazana suplementacja żelaza lub jego nadmiar w diecie, jeśli nie pojawił się jego niedobór. Dzienna zapotrzebowanie dla kobiet to około 18 mg żelaza. Tak jak pisałam ilość żelaza zależy od wyników badań. Mimo wszystko ograniczenie produktów bogatych w żelazo (gł. podroby, owoce morza i wołowina). Należy także pamiętać, że połączenie produktów roślinnych bogatych w żelazo z witaminą C także zwiększa jego przyswajalność.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian należy skonsultować to z lekarzem, a potem z dietetykiem, który zobaczy wyniki Pani badań.

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
A. Erdmann