Dlaczego mam tak wysoki poziom witaminy B12?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. Zrobiłam podstawowe wyniki krwi i moczu żeby sprawdzić swój stan zdrowia Mam prawidłową czyli wszystko w normie morfologię, cukier, cholesterol, poziom witamin w D3, hormony TSH, FT3, FT4, mocznik, kreatyninę, CRP i OB. ALE jedno badanie mnie przeraziło a zwłaszcza odpowiedź Pani laborantki. Mój poziom wit. B12 wynosi 1500 pg/ml gdzie norma jest od 191 do 663 pg/ml. Co ważne nie biorę kompletnie żadnych suplementów diety, nie witaminuję się niczym kompletnie ani nigdy się nie suplementowałam. Nie jadam podrobów. Wyniki powtórzyłam i wyszły niestety takie same. Co ważne również nigdy nie miałam żadnej transfuzji krwi. Jestem przyznaje przerażona Bardzo proszę o pomoc co może być przyczyna tak ogromnego stanu WIT B12 ???

Redakcja abcZdrowie

Witam,

witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie – zatem jej przedawkowanie jest bardzo mało prawdopodobne. Najczęstszym problemem jest raczej niedobór kobalaminy – bardzo często wręcz krytyczny z uwagi na jej słabą wchłanialność z pożywienia, a nawet i suplementów. Jeśli interesują Panią szczegóły, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-b12.

Dlatego też sugerowałabym powtórzenie badania, choć z takim zastrzeżeniem, że niestety badania pomiaru tej witaminy mogą nie być miarodajne. Przy ocenie ewentualnej nadwyżki tej witaminy warto wziąć pod uwagę jej poziom w zestawieniu z homocysteiną i poziomem kwasu metylomalonowego, a także z ewentualnymi dolegliwościami, które Panią niepokoją.

Jeżeli parametry takie jak hemoglobina, transferyna, ferrytyna i homocysteina są w normie, to niewykluczone, że badanie wykonane przez Panią nie oddaje faktycznego stanu stężenia witaminy B12 we krwi. Warto także wiedzieć, że tylko witamina B12 przyjmowana z produktów odzwierzęcych ma faktycznie znaczenie dla naszego organizmu, natomiast standardowe badanie na oznaczenie poziomu tej witaminy wskazuje także poziom roślinnego analogu, który jest bez znaczenia dla zdrowia człowieka (badanie całkowicie krążącej w organizmie witaminy B12). Być może zechce Pani zapoznać się także z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/poziom-witaminy-b12.

Natomiast proszę pamiętać, że w skrajnych przypadkach tak podwyższony poziom witaminy B12 może świadczyć o chorobach nerek, wątroby (w tym o nowotworach), ale także o przeroście flory bakteryjnej (SIBO). Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.